Cv Oluştururken Dikkat

CV doldururken dikkat edilmesi gereken hususlar

Siz değerli unisbul.com üyelerine iş başvurularında dikkate alınabilmek için cv oluştururken yapmanız gereken birkaç püf noktadan bahsedeceğim. Bu püf noktalar sayesinde diğer adaylara fark atacaksınız. Kariyer sitemiz unisbul.com’ a yeni mezun personel ilanı veriyoruz. İnsan Kaynakları Danışmanımızla birlikte başvuruları değerlendiriyoruz. 100 yeni mezun başvuru yapmış. Ama bizim değerlendirdiğimiz 10 kişi. Neden 100 kişinin tamamını değerlendirmiyoruz?
İşverenin – firmanın insan kaynaklarının sizi mülakata davet etmesi için cv oluştururken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlar:
Cv gönderirken hangi ilan ve hangi pozisyon için başvuru yaptığınızı, ilanın referans kodunu açık ve kısa bir şekilde yazınız. Uzun yazılardan kaçının. Çağımız hız gerektiriyor. Karşı tarafı okumaya zorlamayın.

• Başvuru yaparken “ön yazı” kısmını boş bırakmayınız. Neden bu işe başvurduğunuzu, firmaya ne katabileceğinizi kısaca yazınız. 1-2 cümleyi geçmemesine özen gösteriniz.

Cv’nizi olabildiğince detaylandırın. Çünkü cvnize bakan kişi, sizi yazdıklarınızla değerlendirecektir. Yabancı dil seviyenizi orta, iyi, çok iyi yazmakla birlikte bir dil kursuna giderek, yabancı dil seviyenizi ölçün. Not olarak bunu da belirtin. Veya online İngilizce testleri çözün. Hangi testi çözdüğünüzü ve seviyenizi belirtin.

• İletişim bilgilerinizi muhakkak doldurunuz. Kullandığınız ve sürekli açık olan cep numaranızı yazınız. Eğer yurtta kalıyorsanız, ailenizin ev telefonunu yazınız. Eğer size cep telefonuyla ulaşılamıyorsa, aileniz aracılığıyla ulaşılabilsin.

• Aradığımız halde ulaşamadığımız bir çok aday oluyor. Bu nedenle başka bir adayla iletişime geçiliyor. Bu yüzden bir işe başvuru yaptıysanız, telefonunuzu açık tutmaya özen gösterin. 2. Bir telefonunuz varsa onu da yazınız. Günlük olarak maillerinizi kontrol ediniz. Çünkü bazı iş teklifleri mail yoluyla gelmektedir.

• Fotoğrafınızı yükleyin. Özellikle üniversitede okuyan ve yeni mezun olmuş adayların cvlerinde pek fark olmuyor. Çoğu birbirine benziyor. Ayırt edilebilmek için çok resmi ve çok rahat olmayan fotoğrafınızı yükleyin. Ayrıca part-time işlerin çoğunda fotoğrafa bakılıyor. Hatta bazı firmalar “resimsiz cvleri kabul etmeyeceğiz” diye ilanın sonuna not düşüyor.

• Kayıt olurken sürekli kullandığınız mail adresinizi yazınız. Çünkü unisbul.com tarafından size uygun iş ilanları mail olarak gönderilmektedir.

Cvnizi güncel tutun. En az ayda bir kere kariyer sitemize girerek cvnizi güncelleyiniz. Firmalar güncel cvlere öncelik tanımaktadır.

• Adresinizi açık bir şekilde yazınız. Mahalle, semt, oturduğunuz apartman ve daire… Kariyerinizi belirleyecek iş teklifi, posta aracılığıyla gelebilir. Bunu unutmayınız.

• Bloğunuz, twitter, friendfeed hesabınız varsa eklemek istedikleriniz formuna bunları belirtiniz. Bunlar sizin ne kadar sosyal olduğunuzu ortaya koyar.

Cvniz her şeyi ile tam. Şimdi size uygun ilanları takip edip, başvuruda bulunmak.

Yolunuz açık, kariyeriniz güzel olsun.

Cemil EROL
Unisbul.com Kurucu Ortağı

Cv doldurma

Bir Cevap Yazın