Başarı nerde Saklı?

İstek ve hayal kelimeleri birbirine çok yakın ama asıl itibariyle farklı manalar içermektedir. İstekler elde edilmesi mümkün olan düşünceler, hayaller ise elde edilmesi çok zor ama olmazsa olmayan şeylerdir.

Sevgili arkadaşlar hepimiz hayallerimizle üniversiteye gelmedik mi? Üniversiteli olmak ne kadar hayallerimize yaklaştırdı bizi. Hiç yaklaşamadık mı?

O zaman hayallerimizi hatırlamalıyız ve kendi kendimize şu soruyu sormalıyız.Hayallerime ulaşmak için ne yaptım ne yapabildim?

Sizce üniversiteli olmak veya mezun olmak bize ne kazandırdı. Arkadaşlar hiçbirimiz kandırmayalım kendimizi. Yapmamız gerekenler o kadar çok ki ne istediğimize karar verdikten sonra yapmamız gerekenleri sınıflandırmak ancak mümkün olur. İsteklerimizi ve hayallerimizi belirlerken gelecek hakkında biraz bilgi sahip olmalıyız ki seçeneklerimiz çok olsun kariyer planlarımız varsa sınavımız çoktan seçmeli olsun. Bir de bu ne üzerine yoğunlaşacağımıza bir türlü erken karar veremiyoruz. Ben A şehrine gitmek istiyorum ama paralel olan B şehrinin yolundayım. İstediğim kadar hızlı gideyim mümkün mü dersiniz isteğime ulaşabilmem. Yaşarken çizdiğimiz çizgiler eğer hayallerimize, isteklerimize paralel olursa geçen zaman aleyhimizedir çizgilerimizi değiştirmek için yada isteklerimizi ve hayallerimizi. İsteklerimiz bizi hayallerimize götürecek yoldur. Bu yolda yaptıklarımız yapacaklarımız hızımızı artıracaktır. Bir dil yerine bir dil daha öğrenmek bir spor yerine bir başka sporla daha ilgilenmek, bir insan yerine bin insan daha tanımak kötü mü olurdu dersiniz sizce çok mu zor bunları gerçekleştirmek.

Bizim geleceğimiz hepimizin malumu iş hayatı. Okurken hepimiz iş hayatının nasıl olduğunu, iş hayatında bizi neler beklediğini bizden iş hayatının ne istediğini merak ederiz. Bir iş ortamına girip bir başka iş ortamına daha girip bizi nelerin beklediğini yapmamız gerekenlerin ne olduğunu görmeliyiz zaman çok geçmeden.

Sonuç olarak isteklerimiz yoksa gidecek bir yolumuz yoktur artık patikalarda karamsarlık canavarıyla yaşam mücadelesi vermek zorunda kalırız. Hayallerimiz yoksa sonu bilinmeyen bir yolda nereye gideceğimizi belirleyemez isteklerimizin çokluğundan çokluk içinde hiçlikte kalırız.

Yapmamız gerekenleri maddeleştirelim:
* Geleceği araştırıp, okumak
* Yapılabilirler içerisinde yapacağımızı, yapabileceklerimizi seçmek ve ona yoğunlaşmak
* Yapacağımızın ötesinde bir hayal seçmek
* İsteklerimizi belirlemek
* Geçmişimiz-isteklerimiz-yapacaklarımız-hayallerimiz doğrultusunda kesin çizgimizi oluşturmak.

YTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü 2010 Mezunu
Bünyamin Özatay

Bir Cevap Yazın