Yeni Mezunlar : İş verenler sizi nasıl görüyor ?

Unisbul.com olarak birçok üst düzey yönetici ile görüşmelerimiz oldu ve bu görüşmeler sonucunda firmaların mülakat süreçlerinde yaşadıkları ortak sorunları sizin cevaplarınızla özetlemek istiyorum.

Bu yazıyı iş arayan gözünden bakan biri olarak değil, iş veren gözünden bakan biri olarak okumanızı ve değerlendirmenizi istiyorum.

Ciroları yüksek olan ve Türkiye’de saygın konumda olan bir firmanın koltuğunda oturuyor hayal edin kendinizi ve aşağıdaki sorulara cevap verin ?

1-) Görüşmeye 10 dakika önce gelen giyimine özen göstereni mi yoksa görüşmeye 30 dakika geç gelen jeanli kıyafetleriyle gelmiş birini mi tercih eder siniz ?

2-) Görüşmeye çağırdığınız aday sandalyesine oturur otururmaz “Ne kadar ücret vereceksiniz” diye söze başladığında o adayla ilgili ne düşünürsünüz ?

3-) Bünyenizde 2000 kişi çalışıyor , çalışanların parasını ödemek ve şirketinizin büyüyerek ilerlemesi için kendine güveni olmayan ve satış pozisyonunda çalışmak isteyen birini tercih eder misiniz ?

4-) İş’e aldığınız yeni mezun birinin kendisine verilen görevin zorluğu karşısında sizi yarı yolda bırakmasına ne dersiniz ?

5-) İyi bir dereceyle üniversiteyi bitirmiş ama hiç iş deneyimi olmayan , üniversiteyle evi arası gidip gelmiş yeni mezunu mu yoksa kulüplerde aktif rol almış , üniversitedeki tüm etkinlikleri takip edip katılmış, üniversite dışında gönüllü kuruluşlarında görev yapıp farklı projelerde çalışmalarda bulunmuş, okurken aynı zamanda part-time çalışmış yeni mezunu mu tercih edersiniz ?

Bu sorulara patron koltuğunda oturan biri olarak samimi cevaplar verdiğinizde işverenlerin nitelikli elemanı bulmada yaşadıkları süreçleri daha iyi anlamış olacaksınızdır.

Uğur AKKUŞ

Unisbul.com Kurucu Ortağı

Bir Cevap Yazın