Bulunduğunuz ortamlarda iyi izlenimler bırakın.

nestle water kurumsal insan kaynaklarıKısaca sizi tanıyabilir miyiz ?

39 yaşındayım. Evliyim, 1 kızım var. ODTÜ Psikoloji Lisans, U.Ü. S.B.E.Klinik Psikoloji Yüksek Lisans mezunuyum. 1994 yılından beri tam zamanlı olarak iş yaşamındayım. 1997 yılından beri ise İnsan Kaynakları kariyeri yapıyorum. Yazarlıkta amatörlükten profesyonelliğe geçiş sürecindeyim. Yayına hazır 1, taslak halinde 2, toplam 3 kitap çalışmam var.

Herkesin hayatta bir başarı hikâyesi olduğuna inanıyoruz. Sizin başarı hikâyeniz nedir? Paylaşabilir misiniz ?

Ben daha 8 yaşındayken Anadolu Lisesine gitme kararı alıp, ardından ODTÜ ile devam ederek yaşam seçimlerimin profesyonel iş yaşantıma pozitif etkisi olmasını sağladım.

Bir diğer başarı hikâyem ise kızımı kendim büyütebilmek için en verimli çağımda iş yaşantıma ara verip, sağlıklı ve mutlu bir çocuk yetiştirmemdir.

Üniversite yıllarınızda bir yerde çalıştınız mı ?

Yüksek Lisans’ın ilk yılında Araştırma Görevliliği öncesinde tam zamanlı ve gönüllü olarak bağlı bulunduğum üniversitenin Psikiyatri Polikliniğinde  çalıştım.

Okurken çalışmanın size bir getirisi oldu mu ?

Kesinlikle. Birçok getirisi oldu. Öncelikle Yüksek Lisans yaptığım alanı tanımamı sağlayarak, kariyerimin devamı ile ilgili karar sürecimi direk etkiledi.

Okurken çalışmayı üniversite öğrencilerine tavsiye eder misiniz ?

Evet ederim.

Üniversite yıllarınızda iken kariyer hedefleriniz nelerdi? Bu hedeflere ulaşmak adına neler yaptınız ?

Üniversite yıllarındaki hedefim kurumun yapısından ve işin niteliğinden çok, iz bırakarak, “Gülcan” olarak uygulamalara etki ederek çalışmaktı. Bu hedefe ulaşmak adına fark yarattım, ezber bozdum, cesur oldum, yaratıcı oldum. Özgün karakterimden ödün vermeden iyi yanlarımı öne çıkararak, samimiyetle çalıştım ve hala aynı şekilde devam ediyorum.

Hedeflerinize ulaştığınızı düşünüyor musunuz ?

Kesinlikle.

Okul ve kariyer hayatınızda keşke dediğiniz durumlar ya da olaylar oldu mu ?

Hayır yok. Verdiğim her karar bana çok şey öğretti. Hatalarımdan ders çıkardım, katma değerlerinden ise bir sonraki yaşam adımımda pozitif etkilendim.

Üniversiteli gençler o yıllarını nasıl değerlendirmeli sizce ?

Alanları ile ilgili geniş bir bakış açısına sahip olabilmek için çok okumalılar. Karşıt görüşlere de açık olmalılar. İş yaşamına dair “kesinlikle yapamam” dedikleri yaşam deneyimlerini tatmalılar. Part-time iş fırsatlarını eğitim gördükleri alan ile ilişkilendirmeli, bulundukları ortamda iyi izlenimler bırakmak için çalışmalılar. Yanısıra sosyal sorumluluk projelerine zaman ayırmalılar ve son olarak kalan zamanlarında ise bol bol eğlenip özgürlüklerinin keyfini çıkarmalılar. Bu zamanlar geri gelmiyor.

Üniversite öğrencilerine kariyer hedeflerine ulaşmaları için neler yapmalarını önerirsiniz ?

Eğitim gördükleri alanı iyice özümsemelerini, part-time iş olanağı ve/veya proje/staj aracılığı ile bol bol uygulama görmelerini, bağlantılar kurmalarını öneriyorum. İyi izlenimler bırakabilmek için ise yaptıkları işi, aldıkları sorumluluğu çok iyi yapmalarını, bulundukları kurumdaki profesyonellerin deneyiminden olabildiğince yararlanmalarını, stajı zaman geçirme veya arkadaş edinme fırsatı olarak görmek yerine etkin ve verimli geçirmelerini tavsiye ediyorum. Hedeflerine ulaşmaya çalışırken, sabırlı, esnek, cesaretli ve kendine güvenli olmalılar.

Gençler iş görüşmelerine/mülakatlara nasıl hazırlanmalıdır? Mülakat esnasında nelere dikkat etmelidir ?

Mülakata gidilen şirket ile ilgili (üretim/hizmet konusu, finansal verileri, pazardaki yeri, ürün portföyü, organizasyon yapısı, sosyal sorumluluk projeleri..vb) araştırma yapmış olmalı ve görüşme süresince yeri geldiğince soru yöneltmeliler. Kıyafetlerine özen göstermeli, kendine güvenli ve rahat bir duruş (dengeli) sergilemeliler ve mutlaka mülakat saatinde orada bulunmalılar. Mülakat esnasında söz konusu olan pozisyonun detaylarını sorgulamalı, akıllarında kalan soru işaretlerini görüşmeciyi rahatsız etmeyecek şekilde yöneltmeliler. Kendilerine soru yöneltilmediği taktirde mülakat dışı konular ile vakit kaybetmemeliler. Görüşme süreci ile ilgili bilgi istemeli, görüşmeciden aksi bir talep gelmedikçe ilk görüşmede ücret ve yan hak konusuna girmemeliler.

Erikli Su & Nestle Waters işe alımlarda gençlerde en çok hangi özellikleri arıyor ?

Gerekli görülen pozisyonlar için üniversite mezunu, İngilizceyi iyi konuşan, yeterli sürüş becerisine sahip, genel olarak ise, dürüst, güvenilir, samimi, özgüvenli, sorgulayan, karşıt görüşlere açık, esnek ve kurum kültürü ve işin doğası gerektirdiğinde değişebilen.

Stajyer alımlarınız var mı ? Varsa hangi dönemlerde gerçekleşiyor ?

Tabii var. Her yıl Mart ayında başlıyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı ?

Gençlere tavsiyem; yaşamlarının ve kariyerlerinin ana sorumluluğunun kendilerinde olduğunu bilmeleri ve öncelikle kendilerine, ailelerine ve çalışma arkadaşlarına karşı dürüst olmalarıdır. Neyi iyi yapıp yapamadıklarını objektif olarak değerlendirmeli, ulaşılamayacak hedefler koymamalılar. Hata töleransları olmalı.

Uzmanlık kazanmak kolay değildir, sabırlı davranmalılar. Sorgulama ve analiz etme otomatik becerileri olmalı. Yukarıdaki tavsiyerime uyduklarını düşünerek onları mutsuz eden iş ve yaşam ortamlarını sürdürmemeleri gerektiğini söyleyebilirm, her zaman avantaj ve dezavantajlarını kıyaslayarak devam kararını sorgulamalılar.Bir Cevap Yazın