Okurken çalışmanın kariyere etkileri nelerdir ?

Üniversite yaşamına başladıktan sonra önünüzde birden fazla yol, birden fazla seçenek, sınırsız güven ve maddi kaynak varmış gibi bir izlenime kapılmanız muhtemeldir.

Lise yıllarından kopup gelen bir sınırlama, üniversite yıllarında baş gösteren bir özgürlük duygusu sizin her şeye sahip olduğunuzu düşünmenize sebep olabilir.

Sabahları derse girip, akşamlar eğlenmeye geçip, sınav öncesinde bir gün ders çalışılarak devam eden Üniversite döngüsü gün gelip kep atma sürecine girince sıkıntılı bir hal alabilir.

Kep atana kadar kendi rakibiniz sadece kendiniz olduğunu düşünürken, kep atma töreninden sonra elinde diploma ile kapıda biriken binlerce öğrenciyi, ülke çapındaki diplomalı binlerce işsizi görerek bir anda hayal kırıklığına kapılabilirsiniz.

Üniversite yaşamı boyunca bir işte çalışan, bazen derse bazen işe zaman ayıramayan, yorgunluktan günü bitap bitiren, eğlenmeye pek fırsat bulamayan gençler ise genelde para ihtiyacı yüzünden çalışan gençlerdir.
Bu tarz bir üniversite yaşamı eğlenceden genelde uzakta, stresli, zorlu ve yıldırıcı etkilidir.

Bu dönemi geçiren gençler üniversite bitip kep atma töreninden çıktıklarında aslında rahat bir nefes almakta, okulun bitmesi ile işlerine daha net yoğunlaşabilmektedirler.

Şimdi sözü toparlayalım, anlatmak istediklerimizi bir poşette birleştirelim.

•    Üniversite yaşamı %100 özgürlük, %100 Lay Lay Lom değildir. Ne kadar eğlence, o kadar ders, ne kadar ders o kadar çalışmadır. Yani Üniversite döneminde girilecek bir iş, tapılacak bir meslek, zaman geçirilecek bir sektör sizi okul sonrasında sırtlayabilir.

•    Üniversite dönemi tamamen Ders+İş kapsamlı bir dönem değildir. Derse zaman ayırmak, İşe zaman ayırmak, eğlenceye zaman ayırmak gerekir. Dengeli bir üniversite dönemi her şeyden önce gelir. Bileğe takılan her zanaat ise okul sonrası + olarak size döner.

Birçokları için Part-Time çalışma noktası istenmeyen, yorucu, patronların ezme meyilleri olduğu bir dönem gibi görülebilir. Bazı kişilere çay taşımak, paspas yapmak zulüm gibi gelebilir. Bazıları okuldan çıkınca eve gidip yatmak, parka gidip coşmak isteyebilir. Ama okul bitince bunlarda bitecek. Bunu unutmamak gerekiyor.

Okul döneminde kısa sürelide olsa yapılacak her iş, çalışma size okul sonrasında CV’ye yazılacak artı değer olarak geri dönecektir. Stant çalışması yapmak, Evleri dolaşmak, Pazarlamacılık yapmak, Satış danışmanı olmak vs. vs.

Sonuçta her yapılan iş bireye bir şeyler katacaktır. Bazı ler hayatın zorluğunu, bazı işler insan ile diyalogu, bazı işler yorulmamayı öğretecek, bu öğrendiklerinizi ise okul sonrası çıkacağını kariyer basamaklarında size tutunacak bir dal olacaktır.

Okulda yatarım, okul bitince herkes beni bekler gibi bir düşünce eskide kaldı. Artık diploma değil yapabilirlik ön planda. Diplomasında neler yazarsa yazsın, patron alacağı elemanın geçmişine bakar, neler yapabildiğini ölçer. Liste kabarık olan genelde maça 1-0 önde başlar.

Çalışma imkânınız varsa, para lazım olmasa dahi çalışın. Part time olabilir, sezonluk olabilir, freelance olabilir. Bazen ücretli bazen ücretsiz olabilir. Ama üniversite yaşamınız boyunca yazın ya da kışın, bir dönemde birkaç aylık bir işe girin en azından. İş hayatını öğrenin, yaşamı öğrenin, işçiyi öğrenin, patronu öğrenin, hayatı öğrenin.

Sözün özü Okuyun + Eğlenin + Çalışın…

Kadir AKBALIK
Sakarya Üni. Teknik Eğitim Fak.
Elektronik Öğretmenliği 4. Sınıf

Bir Cevap Yazın