Üniversite Öğrencilerine : Stajdan faydalanmanın 20 altın kuralı

20 altın kural serisine devam ediyoruz. Daha önce biliyorsunuz Kulüp etkinliği düzenlemenin altın kurallarını yazmıştım. Hazır staj dönemi de gelmişken sırada stajdan en yüksek verimi elde etmenin yolları var. Kurallar arasına yazmaya gerek bile görmediğim bir ön-kural var ki o da asla ve asla naylon staj yapmamak gerektiği.

Gelelim kurallarımıza;

 1. Staja giderken abartısız ama çok şık ve sade giyinin. Anahtar kelime “zerafet”
 2. Çok heyecanlı görünmemeye çalışın. Sanki yıllardır çalışıyormuş gibi profesyonel bir profil çizmeye çalışın.
 3. Yeni yerinizde karşınıza çıkan herkesi çok hoş bir gülümsemeyle karşılayın. Mutlaka herkese “günaydın” / “iyi akşamlar” demeyi unutmayın. Ve unutmayın sadece kendi departmanınızın değil tüm şirketin ya da kurumun gözüne girmelisiniz. ,
 4. Tanıştığınız herkesle tokalaşın, gerçek bir iş insanı gibi ve profesyonelce tokalaşın. Karşınızdakine güven verin ve gülümseyin, adınızı ve oranın yeni stajyeri olduğunuzu söyleyin ve duyduğunuz ismi asla unutmayın.
 5. Çok şirin ve sempatik olmaya çalışmayın, 10 bugs bunny gücünde sempatikliğiniz bile olsa çok fazla şaka – espri yapmayın. Yerli yerinde konuşun yerli yerinde espri yapın.
 6. Sizi normal bir insanından ayıran en önemli özelliğin yaş farkı olduğunu unutmayın ve sizi tanıyan herkesin sizin için “Yaşından çok daha olgun” demesini sağlayın.
 7. Erkekseniz kot pantolon ve tişörtle değil en azından gömlekle gitmeye gayret edin. Smart casual giyim tarzını benimseyebilirsiniz örneğin. Bayansanız saçlarınız Rapunzel gibi ortalığa saçılmasın :) Dertli olmak istemiyorsanız derli toplu olun :)
 8. Emin olun şirkette hiçbir üstünüz, hiçbir şefiniz size “takmaz”! Kimse sizin kendisinin yerini alacağından  korkmaz emin olun onlar kimleri kimleri eskitmiştir kim bilir :) O nedenle onlarla aranızın iyi olmamasına bahane olarak “Şef bana taktı!” gibi bir bahane komik olacaktır. Siz iyisi mi aranızı iyi tutun.
 9. Staj kelimesini staj dosyasını imzalattığınız andan itibaren unutun. Orası sizin iş yeriniz ve sizin de ekmek tekneniz. Farz edin ki başbakanımızın sözünü dinlediniz ve evde 3 tane yavrunuz ekmek bekliyor. Bu denli ciddiyetle ve gemileri yakmış bir şekilde o şirketten maksimum faydayı çıkartmaya çalışın.
 10. Yine 3 çocuğun evde sizden para beklediğini hatırlayın ve sakın ama sakın size verilen işi beğenmemezlik yapmayın. Temizlik de yapmanız gerekebilir fotokopi çekmeniz de.. Asla ama asla iş seçmeyin, ne iş verilirse verilsin kendinizden emin bir şekilde ve sanki verilen iş “dünyayı kurtarmakmışçasına” ciddiyetle yaklaşın. Emin olun o gülümseyerek kabul ettiğiniz her iş size referans olarak geri dönecektir.
 11. Staj bitsin de kurtulayım diyorsanız yanlış yerdesiniz. O staj yerine her gün sonsuza kadar çalışacakmışsınız gibi bir enerjiyle gitmezseniz o şirket de sizin için “bitse de gitse” der.
 12. Şirketin enerji kaynağı olmaya çalışın (Ama kural 5′i de unutmayın şaklabanlıkla değil hızınızla, enerjinizle ve güler yüzünüzle enerji kaynağı olun)
 13. İnsanlara görev ve yetkisine göre değişen oranlarda değil herkese eşit ve en üst düzeyde saygı gösterin. Kimin yarın ne olacağı belli olmaz. Gerçi bu kurallar iyi ve erdemli insan olmanın kuralları her şeyden önce ve hedef de zaten iyi stajyer olmaktan öte iyi ve erdemli insan olmak ama yine de bu kuralların stajda da çok işinize yarayacağını söylemek isterim.
 14. Verilen her işe +1 kuralıyla yaklaşın. 1 saatte bitirilmesi gereken işe kendi +1 inizi katın ve 50 dakikada bitirin. Kendi bardağınızı mutfağa götürürken iş arkadaşlarınızın bardaklarını da götürün. Eliniz aşınmayacak emin olun :) Ama + puan alacaksınız. Her işi “biraz daha iyi” yapın. Bu sizi toplamda “çok daha iyi” yapar.
 15. Sizden başka stajyerler varsa belli etmeden onlarla rekabet edin. Onlardan daha iyi olmaya gayret edin. Unutmayın şefe hangi stajyerin en iyi olduğu sorulduğunda verilen cevabı staj dönemindeki performansınızla siz belirliyorsunuz. Bu cevap siz olmaya çalışın. Bu arada diğer stajyerlerle gizli rakip olmakla birlikte açıkça arkadaş olmayı da unutmayın.
 16. Asla ve asla staj yerinde özel telefonunuzla uğraşmayın. Mesajlaşmayın, uzun telefon görüşmeleri yapmayın. Hele hele şirketin telefonunu sakın kullanmayın.
 17. Yaptıklarınızı ballandıra ballandıra, bire bin katarak anlatmayın. Siz sadece iyi çalışın. Şefiniz ya da patronunuz zaten sizin neler yaptığınızı görecektir. Yaptıklarınızı gözlerine sokmanız ise antipatik durabilir.
 18. Sadece verilen işi yapmayın, sizin gözünüzle her şeyin nasıl çok daha iyi olabileceğinize dair fikirler oluşturup uygun bir dille şefinize sunun. Ama bunu da abartmadan yapın  :)
 19. Ara sıra şefinize çalışmanızdan memnun olup olmadığını sorun ve kusurunuz olursa söylemesini ve doğruyu göstermesini rica edin. Eleştiriyle beslenen çalışanları herkes sever. Onlar da “nasılsa 3 günlük stajyer” gözüyle bakmayıp sizi stajyer gibi değil kalıcı çalışan gibi görürler.
 20. Ve final! Zamanlamaya çok önem verin. Asla geç kalmayın, işten erken çıkmayın, çok acil durumlar dışında izin istemeyin. Staj yerini hayat boyu size kapıları açık bir iş alternatifi haline getirmeden stajınızı bitirmeyin.

Stajınızda başarılar.

Yazar : Ömer Ekinci

Bir Cevap Yazın