Üniversiteli yaz tatilini çalışarak geçiriyor !


Çalışarak
%50
Yaz okuluna devam ederek %19
Yurtiçinde tatil yaparak %14
Yabancı dil, Bilgisayar, Müzik, Dans kurslarına katılarak %7
Work And Travel Yaparak %6
Yurtdışında tatil yaparak %4

Üniversiteli öğrencilerin yaz tatilinde neler yaptıklarını öğrenmek amaçlı “Yaz tatilini nasıl geçirmeyi planlıyorsun” diye bir anket gerçekleştirdik.

Tabloda da görüleceği üzerine öğrencilerin %56’sı (Work And Travel dahil ) yaz tatilini çalışarak geçirmeyi planlıyor. Genelde bir algımız vardır. Üniversite öğrencileri yazın 4-5 ay tatil dönemini yatarak, eğlenerek, denize girerek geçirir diye. Halbuki yazı tatil yaparak geçiren öğrenci oranı oldukça az. %14’lük bir öğrenci yazın tamamını tatil yaparak geçirebilmektedir. Bu oran Avrupa ülkelerinde çok daha fazladır. %4’lük bir öğrenci kitlesi de eldeki imkanları kullanarak, yaz tatilini yurtdışında geçirmektedir. Yakın akrabası, arkadaşı yurtdışında yaşayanlar bu imkana daha kolay bir şekilde erişebilmektedir.

Özellikle ailesi tarımla uğraşan öğrenciler yaz tatilini ailesine yardım ederek, çalışarak geçirir.

Giresun’da fındık, Rize’de Çay, Kastamonu’da sarımsak- buğday, Güneydoğu’da Pamuk, Akdeniz ve Ege’de sebze yetiştirmeciliğiyle birlikte seralarda, Malatya’da kayısı daha sayabileceğimiz bir çok yöremizde geçimini buralardan sağlayan aileler, yazın hummalı bir çalışmaya girer. Tabi yaz tatiline giren üniversiteli de, ailesi bu şekilde çalışıyorken tatil yapmak içine sinmez. Her ne kadar aileler 1 yılı yoğun bir şekilde geçiren çocuğunu çalıştırmak istemese de, şartlar bunu gerektirmektedir.

Üniversiteli de fındığını, çayını, pamuğunu, şeker pancarını toplar, bunlar satıldıktan sonra harçlığını cebine koyar. Birçoğu da bu harçlıklarla üniversite eğitimine devam etmektedir.

Anadolu’da çalışma durumu bu şekilde iken, büyük şehirlerde yaşayan üniversiteliler boş durur mu?

Onlar da garsonluk, marketlerde tanıtım aktivitelerinde, AVM’lerdeki parfüm, şeker standlarında, mağazalarda satış görevlisi olarak part time çalışarak, staj yaparak harçlığını kazanmaya çalışmaktadır.
Unisbul.com ‘da Haziran ayındaki iş ilanlarına başvuru sayısına baktığımızda Mayıs ayındakinden 5 -6 kat daha fazla olduğunu görebilmekteyiz. Buradan da anlaşılacağı üzere yaz tatilini çalışarak geçirmek isteyen büyük bir öğrenci kitlesi bulunmaktadır.

Üniversiteli yaz boyu çalışır, 1-2 hafta tatil ile yeni eğitim dönemine başlar. Çalışmak sadece yorulmak, harçlık kazanmak değildir. Oralarda kurulan arkadaşlıklar uzun bir süre devam eder. Hem kariyer yolunda da önemli adımlar atmış olurlar.

Öğrencilerin %19’u yatilini yaz okuluna devam ederek geçireceğini belirtmektedir. Gördüğümüz gibi üniversiteler yazın da eğitim öğretim hayatına kesintisiz devam etmektedir. Bazı üniversiteler bu dönemde projeler üzerine çalışır, bazıları normal eğitime devam eder.

Yaz okulunun olması öğrenciler için büyük bir avantajdır. Okul döneminde sınavların yoğunluğundan yeteri kadar çalışılamayan dersler, yaz okulunda 1-2 derse düşmesiyle birlikte daha rahat bir şekilde geçer yaz okulu. Hem telafidir. Yaz tatili de olmasa okul uzayıp gidecek, kariyer hedeflerine ulaşmak uzaklaşacaktır.

Öğrencilerin %7’si yaz tatilini yabancı dil, bilgisayar, müzik, dans kurslarına katılarak geçirmektedir. Hem kariyer yolundaki eksikleri gidermek, hem de yaz tatilini eğlenceli bir şekilde geçirmek isteyenlerin yapabileceği çok güzel aktiviteler zinciri. Müzik, dans, kurslar sadece bir şey öğrenmek için gidilmez, buralarda da edinilen yeni arkadaşlıklar insana yeni ufuklar katar. Büyük şehirlerde yaşayan öğrenciler birbirlerinden oldukça uzak, arkadaş çevreleri dardır. Yeni arkadaşlıklar kurmak bu tarz etkinliklerle çok daha kolay olur.

Son olarak öğrencilerin %6’sı Amerika’da work and travel yaparak yaz tatilini geçirmektedir. Work And Travel’de öğrenciler hem 3-4 aylık bir süre içerisinde çalışırlar, hem de boş vakitlerini gezerek, yeni yerler keşfederek geçirirler. Yabancı dil öğrenmek için birebirdir Work And Travel. Burada dikkat edilmesi gereken husus, çok sayıda Türkiye’den talep olduğu için aynı dili bilen kişilerin bir arada toplanmasıdır. Bu da dil öğrenimine yarar sağlamayacaktır.

Work And Travel 1-2 yıl öncesine kadar çok rağbet görmekte iken, bu oran biraz daha düşmektedir. Buna etki eden faktör ise, birçok öğrencinin Amerika’ya gidip, Türkiye’den şirketlerin vermiş olduğu şartları sağlamamış olmasından dolayı açıkta kalmasıdır. Hem büyük bir talep olduğundan da eskisi kadar çok fazla para kazanılamamaktadır. Kariyere katkısı anlamında baktığımızda yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, dil geliştirmek amaçlı üniversite döneminde yapılabilecek güzel bir etkinliktir.

Tüm üniversitelilerin yaz tatilini en iyi şekilde geçirmeleri dileğiyle,

Araştırma: www.unisbul.com

Bir Cevap Yazın