Kara Liste nedir ?

Çoğu firma kendisine gelen onlarca hatta binlerce başvuru içerisinden pozisyona uygun en iyi adayı bulmak için saatler hatta haftalar harcayabilir.

Zamanın yanında harcanan telefon parasıda işin cabası tabii. Hâl böyleyken firma’larda bu fazla iş yükünden kurtulmak için çeşitli önlemler alıyorlar. Kimi firmalar pozisyona başvuruda bulunan adaylarda 5 TL ya da 10 TL gibi göstermelik bir bedel alarak öylesine başvuruda bulunan adayları, yada pozisyon hakkında yeterli bilgisi olmadan bilinçse yapılan başvuruları  otomatik filtrelemiş oluyorlar.

Firmaların aldığı bir diğer önlem ise o adayın bilgilerini Kara Listeye almak oluyor. Böyle bir durumda eğer o firma bir grup şirketiyse yani bünyesinde 1 den fazla firma barındırıyorsa , kara listeye aldığı adayın bilgileri tüm grup bünyesinde bulunan şirketlerde de kara listeye düşüyor. Böylelikle o adayın başvurusu hiç bir zaman firmaya düşmüyor, düşse de Kara Liste filtresine takıldığı için cv hiç bir zaman insan kaynakları birimine gelmiyor.

Peki firmalar neden kara liste’ye alma ihtiyacı duyuyor ? ya da kara liste nedir ?

Kara Liste : Öylesine başvuruda bulunan,  başvuruyu bilinçli yapmamış, pozisyon hakkında bilgisi olmayan , ilanı okumadan başvuruda bulunan , randevuya gelmeyen, randevuda olumsuz izlenim yaratan vb. gibi durumlarda o adayın,  firmaya bir daha başvuruda bulunmasını engellemek için uyguladığı bir yöntem. Bu sayede firma ilerde yayınladığı pozisyonlar için kara listeye aldığı adayın başvurusunu engellemiş oluyor. Bu sayede zaman maliteyinden kurtulmuş oluyor.

Unisbul.com olarak da KARA LİSTE‘yi sitemize dahil ettik ve firmlara bu eklentiyi kullanıma açtık. Bu sayede gerçekten çalışmak istediği için başvuruda bulunan adaylar iş bulmuş olacak.

Sistem şu şekilde ilerleyecek :

İlana yaptığınız başvuru sonrası firma sizi aradı ve randevuya davet etti varsayalım. Randevu zamanını beraber kararlaştırdınız ve firma size zaman ayırdı ancak siz görüşmeye haber vermeden gitmediniz. Böyle bir olumsuz durumda firma yetkilileri sizinle bir daha çalışmak istemeyecektir.  Bu nedenle sizi Kara Listeye alacak ve siz o firmanın tüm ilanlarına başvuruda bulunamayacaksınız.

Yani ilk kara liste’de sadece o firmanın ilana başvuruda bulunamayacaksınız. Ancak bu şekilde devam eder ve başka bir firmadan 2.kara listeye girerseniz 1 ay siteden uzaklaştırılacaksınız.

3.Kara liste‘de ise özgeçmişinizde tüm firmaların görebileceği kara liste’dir ibaresi yer alacak. 5. Kara liste‘de ise unisbul.com olan üyeliğiniz tamamen dondurulacaktır.

Başvuruda bulunduğunuz ilanları  lütfen daha dikkatli okuyunuz ve gerçekten çalışmak istiyorsanız başvuruda bulunun. Bu şekilde hem firma açısından hem de iş arayanlar açısından sağlıklı bir süreç gerçekleşecektir.

Bir Cevap Yazın