Ekim 2011, Part-Time İstihdam Raporu

EYLÜL – EKİM 2011 PART-TİME İSTİHDAM ENDEKSİ

3 yıldır Part-time iş sektöründe hizmet veren kariyer sitesi Unisbul.com olarak, Eylül-Ekim ayı istihdam endeksimizi açıklıyoruz. Türkiye genelinde üniversiteler Eylül ayının son haftası eğitim öğretim hayatına başladı. Bununla birlikte yaz ayında tatilde olan üniversiteli öğrenciler kampüslerine geri döndü.

İstanbul part-time eleman istihdamının kalbini oluşturuyor. İş fırsatlarına göre özgeçmişler de dağılım gösteriyor.

Part-time eleman istihdamı daha çok bayanlar üzerine odaklı. Pozisyon grafiğinde de görüleceği üzere, ilk 4 pozisyondan 3’ü sadece (Fuar Hostesi, Tanıtım Hostesi, Oyun Ablası) bayanlar için.

Eylül ayında fuar sektörünün canlanmasıyla birlikte Fuar Hostesi ihtiyacında Haziran-Temmuz-Ağustos aylarına göre büyük bir artış sağlanmıştır. Yine okulların açılmasıyla birlikte ailelerden çocuğunun okul derslerinde yardımcı (Etüt Sorumlusu) üniversiteli abla/abi talebi de artmıştır. Satış Elemanı pozisyonundaki ihtiyaç ise önceki aylara göre kendi konumunu korumuştur.

İlan sayısına bağlı olarak da ilanlara olan başvuru oranları değişiklik göstermektedir. Sadece Satış Elemanı pozisyonuna olan başvuru, ilan sayısıyla ters orantılıdır. Bu da gösteriyor ki, Satış Pozisyonu üniversite öğrencilerilerinin ilgisini çekemektedir. Başvurulardaki yetersizliği üniversiteli gençlerin satış konusunda eğitimsiz olmaları, deneyimli olmadıkları için satıştan korkmaları olarak gösterilebilir.

Bir Cevap Yazın