Kariyer Koçunuz ne diyor?

Kariyer koçluğu günümüzde popüleritesi olan bir kavram olmakla birlikte, yeteri kadar üniversite öğrencilerinin dikkatini çekememektedir.

Kariyer koçluğu üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar için kendilerine farkındalık katacak değerler sunmaktadır.  Kariyer koçu, kişinin kendisini tanımasına, gelecek planlarını oluşturmasına, kendisine olan güvenin ve  motivasyonunun artmasına olanak sağlar.

Bu yüzden üniversite öğrencilerinin ve yeni mezunların kariyer koçu kavramını iyi kavramaları ve bu hizmetten faydalanmaları gerekir.

İlk kariyer koçu ile tanışmam üyesi olduğum YCC’nin işbirliği neticesinde gerçekleşti. Ortaköy’de bürosu olan VisumCoaching koçlarından Serra Çınar ile başladık çalışmaya. O dönem hem YTÜ son sınıfta okuyordum, hem de Unisbul.com ‘un şirketleşmesi için çalışmaları başlamıştık. Önümüzde zorlu bir süreç bekliyordu bizi… Bir taraftan öğrencilik, bir taraftan da İş-kur teminatı, şirket kurma, ofis açma gibi süreçler bizi bekliyordu.

Serra Hanım, hanımefendi, alanında deneyimli, insana saygılı bir bayandı. Zaten koçlar bu işe başlarken yemin etmişlerdi, koçluğunu yaptığı kişinin sırlarını hiçbir kimseyle paylaşmamaya.

Kendimi tanımama yönelik sorular sorarak, ben de bilinç oluşturuyordu. Cemil EROL, kimdi? İnsanlar tarafından nasıl tanınırdı? Kendini gelecek 10 yıl sonra nerede görüyordu? İşini seviyor muydu? Bu işi yapmasa ne yapardı? gibi sorular soruyor, hiçbir şekilde hatta ima olarak dahi söylediklerimi yargılamıyordu.  Söylediklerimi, sorduklarını maddeler halinde yazıyor, çizgilerle görselleştiriyor,  çıkışta da bana sunuyordu. Kendisinde de bir dosya oluşturmuştu benim için.

Her seans sonunda kendime olan güvenim artıyor, yaptığım işin farkına varıyordum. Halen karamsarlığa düştüğüm zaman, bana verilen dökümanlara bakar, konuşmalarımızı hatırlar, tekrar kendimde güven depolarım.

Tüm üniversite öğrencileri ve yeni mezunlara iş hayatına atılmadan önce, mutlaka bir kariyer koçu ile çalışmalarını öneririm. Kendinizi tanımanıza, yeteneklerinizi keşfetmenize, motivasyonunuzun artmasına olanak sağlayacaktır.

Kariyer koçları size tavsiyede bulunmaz, sizi yargılamaz. Sadece size soru sorarak kendinizi tanımanıza olanak sağlar.

Cemil EROL
İ.K Danışmanı

Bir Cevap Yazın