Sadece Cvnize uygun ilanlara başvuru yapın !

Şirketler için eleman alımları çok önemlidir. Sırf bu yüzden İ.K diye bir bölüm kurulmuştur.  İşe alımlarda şirketler ilk olarak şirketinin hangi pozisyon için eleman açığı olduğunu belirler. Sonrasında bunu İ.K birimine iletir. Eğer işe alım birden fazla olacaksa İ.K birimi için hummalı bir çalışma başlar. Kariyer sitelerine ilan çıkılır. İlanda önemli birkaç nokta vardır. Yapılacak işin detayı,  elemanda aranan nitelikler, şehir, ücret vb.

İş İlanı Başvurusu

İ.K yetkilisinin önüne yüzlerce başvuru gelir.  Pozisyonla ilgisi olmayan başvurular da vardır içinde. Onları ilk olarak eler. Hatta bazıları vardır ki, şirketin birkaç farklı pozisyonda verdiği ilana da başvuru yapmıştır. Bu adaylar hemen elenir.

İlana bilinçsizce yapılan başvurular İ.K’nın iş yükünü artırdığı gibi, başvuru yapan aday da o firmada herhangi bir pozisyonda işe alınmaz.  İşe başvuru yaparken yeteneklerinden habersiz olan kişi, işe alındığında da fazlaca verim sağlayamaz. Şirketlerin eleman alımlarında, adayların şirketleri için uzun vadede verimli olup, olamayacağını bakar. Verimsiz bir aday, şirkete iş yükü, maliyet getirir.

İlanlara başvuru yaparken, ilanı detaylıca inceleyiniz. Şirket hakkında bilgi elde ediniz. Çalışacağınız yer ulaşım açısından sizin için sorun teşkil ediyor mu? İlanda verilen çalışma günleri, çalışma saatleri sizin için uygun mu? Aranan nitelikleri taşıyor musunuz? Eğer bu sorulara cevap verebiliyorsanız, BAŞVUR butonuna basın. Bu sorulara cevap veremediğiniz halde ilanlara başvuru yapıyorsanız, kariyerinizi kötü yönde etkileyecek sonuçlara hazırlıklı olun. Kariyer sitelerindeki başvuran adayı “Kara Listeye Al” özelliğiyle bir daha hiçbir ilana başvuru yapamayabilirsiniz. Diğer firmalar da sizi gerek aday havuzunda aradığında, gerekse ilana başvuru yaptığınızda “Kara Liste”ye alınmış olarak görecek, size iş teklifi yapmayacaktır.

Bu gün yaptığınız bir başvuru gelecek 3-4 yıl sonra iyi bir kariyer çizerken de karşınıza çıkabilir. İş başvurularına önem vererek, gördüğünüz her ilana başvuru yapmayın. Cv’nize uygun işlere başvuru yapın. İ.K biriminin iş yükünü hafifletin.

Cemil EROL
İ.K Danışmanı

Bir Cevap Yazın