Eyvah Mezun Oluyorum !

Geleceği herkes merak eder. Geleceğin neler getireceğini kimse bilemeyeceği için heyecanlı bir bekleyiş vardır hep. Bu heyecanın yarattığı adrenalinin olumlu etkileri var bence. İnsana enerji ve dinamizm verir. Ama heyecan sürekli bir stres haline dönüşürse o zaman alarm çanları çalmaya başlar. Vücut tepki verir, enerji düşer, sağlıklı karar vermek zorlaşır.

Gençlerin içine girdiği rekabet her geçen yıl biraz daha artıyor. Hem genç nüfusun artması, hem rekabetin artık küresel boyuta taşınması hem de ekonomik krizle iş arzının düşmesi giderek mezun olmayı daha stresli hale getiriyor.

Peki bu durumdan nasıl çıkabiliriz? Öncelikle bazı genel geçer dünya kurallarını kabullenerek:

1- İnsan kendisine doğru hedef koyamıyorsa ne kadar da çalışıp çabalasa tatmin edici sonuçlara ulaşamaz. Neden mi? Neyi istediğini, neyin kendisini mutlu edeceğini bilmiyordur da ondan.

Örneğin çok aç olunca insan çevresinde gördüğünü yemek ister. Böyle bir durumda çevredeki her yemeğin tadına bakmak isterseniz sonunda tokluğun mutluluğu ve yediklerinizin lezzetini hissetmek yerine mide ağrılarıyla başbaşa kalırsınız.

2- Bir gün 24 saattir ve hepimiz fiziksel sınırları olan, zaman zaman dinlenmesi, eğlenmesi, vb gereken insanlarız. Robot değiliz. O yüzden her şeyi bir anda yapmamız mümkün değildir. Birçok farklı hedefe aynı anda koşamayız, yani seçim yapıp ne istediğimizi bilmemiz gerekir.

3- İnsan ne istediğine kendisi karar vermelidir. Başkası (ailemiz bile olsa) bizim yerimize karar veremez, sadece fikir verebilir.

4- Tüm seçenekleri araştırmadan karar vermek vizyonumuzu kısıtlayabilir. O yüzden deneyimli kişilerin (aile büyükleri, danışman, koç, akademisyenler, ilgili deneyimi olan her kişiden) görüşlerini almak çok yararlıdır.

Özellikle üniversiteden bu sene mezun oluyorsanız aşağıdaki mini test hedeflerinizde ne kadar net olduğunuzu görmenizi sağlayacaktır:

Bu Sene Hedefim Evet
Bir yerde çalışıp hangi alanı seveceğimi öğrenmek istiyorum. 2
Çalışıp para kazanmak istiyorum 2
Not ortalamamı yükseltmek istiyorum. 3
Üniversitede son senem, gezip eğlenmek istiyorum 1
STK’ya üye olup değişik aktivitelerle ilgilenmek istiyorum 2
Mezun olur olmaz evleneceğim. Hazırlıklarla ilgilenmek istiyorum. 1
Okulda aktif olduğum kulüpler var buna zaman ayırmak istiyorum. 2
Mezun olunca yüksek lisans yapacağım, şimdiden hazırlanmalıyım (TOEFL, GMAT, burs başvurusu) 2
Yeni bir dil öğrenmek / yabancı dilimi geliştirmek istiyorum, kursa başlayacağım 2
Mezun olunca çalışacağım yer belli, başka hedef koymama gerek yok. 1

Yukarıda “Evet” cevabı verdiğiniz soruların puanlarını toplayın.

*  Puanınız 6 ve üzerindeyse kendinize çok fazla hedef koymuş olma ihtimaliniz var. Bu iki anlama gelebilir. Ya hedefiniz net olmadığı için her şeye bir anda saldırıyorsunuz yada kendinizden insan üstü bir çaba yani çok fazla şey bekliyorsunuz. Riski nedir, hedeflerinizin hiçbirinde istediğiniz başarıyı yakalayamamak.

*  Puanınız 3’ten azsa ulaşabileceğinizin altında hedef koymuş olma ihtimaliniz var. Ya potansiyelinizin farkında değilsiniz yada potansiyelinizi kullanmak şu anda sizi çok ilgilendirmiyor. Bunun bir nedeni de yaşamınızda sizi heyecanlandıran bir hedefinizin olmaması olabilir. Riski nedir, hayat akıp gider ve siz geride kalırsınız. Yaşıtlarınız ilerler, siz de neyi yanlış yaptım diye düşünürsünüz.

Her iki durumda da hedefleriniz ve mezun olduktan sonra ne yapmak istediğiniz hakkında bilinçli olarak düşünmeniz; hayatınızla ilgili netlik kazanmanız size stresi az, adrenalini ama daha keyifli bir yaşam olanağı verecektir. Ayrıca diğer yeni mezun olacaklar arasında da daha avantajlı konuma geleceksiniz.

Alıntı : http://www.akillikariyer.net

Bir Cevap Yazın