Hangi pozisyonlarda part-time eleman çalıştırabilirsiniz ?

Türkiye’de part-time iş denince akla çoğunlukla fuar, tanıtım, organizasyon işleri gelir. Fuar, tanıtım, organizasyon denince de  host, hostes, anketör broşür dağıtımı gibi günü birlik işler gelir akla.

Bu tür işler çoğunlukla üniversiteli öğrencilerin okurken harçlık çıkarabileceği, parayı cebine atıp maddi ihtiyaçlarını karşıladığı işlerdir. Kimi bu parayla evin/yurdun kirasını öder, kimi sevgilisiyle harcar, kimi ise “bana ne sevgiliden” der ve  gönlünce harcar  bu parayı.

Bu sektöre girdiğimizde ilk amacımız part-time işlerin sadece bu alanlarla sınırlı olmadığını ve üniversitelilerin part-time işleri sadece harçlık kazanabileceği işler olarak görmemelerini sağlamaktı. Zira artık firmalar teknolojileriyle değil bünyesindeki  insan kaynağının niteliği ve verimliliğiyle rekabette önemli hale gelmeye başladı. Hal böyle olunca firmalar  nitelikli üniversitelileri bulmak için  ne yapmaya başladılar dersiniz ?  Üniversite öğrencilerini  şirketlerinde part-time olarak çalıştırmaya başladılar. İyi olanları ise kaçırmayan işverenler mezun olana kadar bu öğrencileri şirketlerinde çalıştırıp eğitmeye başladılar ve mezun olanları ise kaldığı yerden iyi bir maaşla çalışmaya devam ettirdiler.  Bu şekilde insan kaynakları, iyi olan öğrencileri okurken yakalayıp şirket bünyelerine katmış oldu.

Şirketinizin günlük ya da part-time eleman ihtiyacı varsa bunu rahatlıkla üniversitelilerle karşılayabilirsiniz. Bu sayede onlara okurken destek sağlamış olacağınızı unutmayın.

1-) Sekreter

Şirkette tam zamanlı olarak çalışan sekreter, yıllık iznini kullanmak istediğinde yerine birini bulmakta zorlanır. 1 haftalık ya da 2 haftalık bu iznini kullanırken yerine birini bulamazsa işler birikir, telefonla gelen aramalar ciddi bir iş yükü oluşturur.  Kaosa dönüşebilecek bu durumdan, üniversite öğrencileri veya mezunlarla çok rahat kurtulabilirsiniz aslında.  1-2 hafta çalışabilecek bir üniversiteli/mezun, sekreterinizin geçici boşluğunu çok rahat doldurabilir.

2-) Veri giriş elemanı

Sektörünüzle ilgili fuara katıldınız diyelim. Standınıza gelen katılımcıların bilgilerini boş bir kağıta yazıyorsunuz sırayla.  1-2-3 derken uzayıp gidiyor sayfalar. Çok güzel bir ilgiyle karşılaştınız fuarda ve daha sonra bu ziyaretçilerin birer müşterinize dönüşebileceği düşüncesiyle bu bilgileri kağıttan kurtarıp digital ortama atmalısınız ki bu kişilere kampanyalarınızı , yarışmalarınızı, duyurularınızı, özel günleri (Bayram, yılbaşı vb.) mail yoluyla atarak sürekli irtibatta olmalıyız.  İşte üniversiteliler tam burada devreye giriyor ve sayfalarca ziyaretçi bilgisini digital ortama girmeye başlıyor sizin yerinize. Siz de hem  zaman kaybetmemiş hem de diğer işlerinizi yarıda bırakmamış oluyorsunuz.

3-) Gişe destek elemanı

Gişe destek elemanlarını daha çok bankalar çalıştırıyor. Hafta içi 2-3 gün yani bankanın yoğun olduğu dönemlerde gişeye destek olan üniversiteliler dönemsel olarak bu işlerde çalışabiliyor.

4-)  Telefonla Müşteri Araması

2.madde de fuardan başladık ordan devam edelim istiyorum. Kağıta yazılı verileri cengaver bir üniversite öğrencisi digital ortama geçirdi.  Buradaki kayıtları tek tek telefonla arayıp, satış yapmak ya da randevu almak istemez misiniz  ? Tabi ki de istersiniz. O zaman size ses tonu çok güzel, telefonla konuşurken enerji saçan, diksiyonu iyi bir üniversiteli lazım . . .

5-) Özel Asistan

“Özel ” tabirini kullanmamızın nedenini açıklayayım istiyorum önce. Bazı firmaların üst düzey yetkilileri katıldığı seminerlere ya da toplantılara yanında götürebileceği notlarını aldırabileceği prezentable asistanlar arıyorlar. Bu asistanlar günlük olarak yani toplantı ya da seminer olduğunda çalışıyor. Özellikle üniversite öğrencileri bu iş için biçilmez kaftandır. Çünkü bu sayede belki de hiç birebir tanışma/görüşme imkanı  bulamadığı üst düzey kişilerle çalışır, hem de bu toplantılardan/seminelerden birçok bilgi öğrenir.

6-) İnsan Kaynakları Asistanı

İnsan kaynakları, üniversitelilerin çok yoğun ilgi gösterdiği çalışma alanlarından biri. Bunun altında yatan en büyük nedeni ise insanlarla iletişimi seviyorum diyerek açıklıyor birçok üniversiteli. İşverenler haftaiçi öğrencinin müsaitlik durumuna göre zamanı belirler ve bu zaman diliminde öğrenci gelip ilana yapılan başvurulardan ilana uygun kriterlere sahip adayları eler, daha sonra uygun olanları yetkilisine sunar. Yetkilin  mülakata çağır dediği adayları telefonla arayarak görüşme ayarlar. İşte tüm bunları üniversitede okuyan ve bu alana ilgi duyan, başarılı birçok üniversiteli genç yapıyor.

7-) Oyun Ablası/Abisi

Anne ve babanın çalıştığı ailelerde eğer  çocukda varsa durum fazlasıyla önem arz ediyor.  Çocuğumu kime emanet edebilirim ?  düşüncesi öyle bir hal alıyor ki çoğu anne ya kariyerini bitirerek ev hayatına adımını atıyor ya da anneanne/babaanne ye çocuğunu emanet ediyordu. Çocuğu anneanne/babaanne ye bırakıldığında çocuğun kişisel gelişimi, dil gelişimi, eğitimi arkaplana düşüyordu haliyle. Ancak artık durum değişti. Şu anda unisbul.com üzerinden bireysel olarak bir çok üst düzey firma yetkilisi, şirket sahibi, avukat, doktor ;   çocuk gelişimi bölümlerinde okuyan veya pedagojik formasyon almış üniversite öğrencilerine çocuğunu emanet ediyor.  Çocuklarla eğitici materyaller eşliğinde oyunlar oynanıyor, kitap okunuyor, parka gidiliyor, yeri geldiğinde de ingilizceye aşina olması için ingilizce oyunlar bile oynanabiliyor. İşte bunu oyun ablaları/abileri dediğimiz üniversite de okuyanlar başarıyla yapıyor.

8 -) Grafiker/Yazılımcı

Şirket siteniz eğer hâla yoksa vakit kaybetmeden yaptırmalısınız. Bu işizi bilgisayar bölümlerinde okuyan veya site yapmakla haşir neşir olan üniversitelilere yaptırabilirsiniz.  Bu arkadaşlar şirketinizin web sitesini yapabileceği gibi, broşür, kartvizit vb gibi tasarımlarla da size yardımcı olabilirler.

9-) Gizli Müşteri

Mystery Shoppers olarak da bilinen gizli müşteri kavramı üniversitelilerin çok rağbet gösterdiği işlerden biri.  Gizli müşteri kavramını bilmeyenlere örnek üzerinden açıklamak istiyorum. Diyelim ki x mağazanız var ve burada çalışanlarınızın müşterilere nasıl davrandıklarını öğrenmek istiyorsunuz. Bunu öğrenmek içn gizli müşteri olarak üniversiteliler mağazanıza gider. Orada bir müşteri gibi davranarak çalışanlarınızın değerlendirmelerini yaparlar size.

10-) Tercüman

Tercüme firmaları dışında yurtdışıyla bağlantılı bir işverenseniz, yabancı dil bilen üniversitelilerle çalışmak şirketinize çok şey katabilir. İngilizce dışında, Almanca, İtalyanca, Fransızca, Çince vb. gibi dillere hakim üniversitelilerle çalışarak  yurtdışı müşterlerinizle sorunsuz bir ticaret yapabilirsiniz.

11-) Restaurant/Cafe de Garson/Karşılama Hostesi

Eğer bir cafe/restaurant nız varsa üniversite öğrencileriyle çalışarak müşterilerinize farkı yaşatabilirsiniz. Üniversite eğitimi alan birinin işletmenizde farklılığı kısa sürede ortaya çıkacaktır.

12-) Kargolama/Postalama

Diyelim ki müşterilerinize ay sonunda kargo göndereceksiniz. Onlarca müşterinin ürününü paketlemek, adres bilgilerini girmek belli bir yoğunluktan sonra çok zahmetli bir hale dönüşebilir. Bırakın bu işi üniversiteliler yapsın  harçlığını kazansınlar. Siz de onlara destek olun.

Uğur AKKUŞ
www.ugurakkus.com
http://twitter.com/ugurakkus

Bir Cevap Yazın