Okurken sevgilin olursa naparsın?

Herkes sevgilim olsun diye dört gözle bekliyor sanıyorsunuz ama öyle değil… Yüzde 54 “Kendime güvenim artar” diyor, ama kalan yarıya yakını; okurken sevgiliyi kariyer için ciddi bir engel olarak görüyor…

Üniversiteli olup da sevgilisi olmayan var mıdır? Neredeyse yok gibidir. Ya da öyle olması gerekir, diyelim… Bunun nedenlerini burada saymayalım ama kavram olarak sevgili olmayı ele aldığımızda, üniversite öğrencileri bu konuda ilginç yaklaşımlar sergiliyorlar.

Üniversiteliler ve yeni mezunlara yönelik part time iş konusunda yardımcı olan kariyer platformu unisbul.com, Hürriyet Kampüs için 70 bin üniversite öğrencisine sordu: Okurken sevgilinizin olması, sizi ve kariyerinizi nasıl etkiler?

Alınan sonuçlar ilginç… Çünkü yüzde 54’ü eğer bir sevgilisi olursa her normal insan gibi kendine güvenin artacağını, yüzde 8’i daha sosyal olacağına düşünürken, yüzde 13’ü ise ders verimliliğinin düşüp okulunun uzayacağına inanıyor. Tıpkı, 21 yaşındaki Ayşe Vural gibi.

Ya verimliliğim düşerse…

Ayşe, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Psikoloji bölümü öğrencilerinden… “Zaman, mekan ve şartlar açısından sevgili olma”yı değerlendiren Ayşe, sevgiliyi “ister istemez” zaman ayırmak gereken bir unsur olarak görüyor. Ve sevgilisiyle arasının bozulması halinde moralinin bozulup dersleri anlayamamaktan korktuğunu ifade ediyor. İstemeden biten ilişkilerin psikolojik çöküntü yaratabileceği ve bu nedenle kişinin hayatında birçok olumlu giden şeye sekte vurabileceğini düşünüyor.

Sevgili ile kariyer planlanmaz…

Unisbul.com’un 70 bin öğrenciyle online yaptığı ankette göre üniversiteliler, sevgilileri olursa önlerine çıkacak kariyer fırsatlarını değerlendiremeyecekleri kanısında. Ankete katılan yüzde 16’lık dilim, sevgili ile kariyer planlamanın birlikte yürümeyeceğine inanıyor. Daha çok paraya ihtiyacı olacağını düşünen ve bu nedenle part time çalışmak zorunda kalacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 5.

Yüzde 4’ü de okurken bir sevgili edinmenin kişisel gelişimini engelleyeceğini düşünüyor.

Eğer yanlış biriyse yandın…

Dumlupınar Üniversitesi’nden 22 yaşındaki Muhammed de üniversitede sevgili sahibi olmanın kişiyi bir takım kariyer fırsatlarından mahrum bırakabileceğine dikkat çekiyor. Eğer ‘yanlış bir kişi’ sevgiliniz olmuşsa, Muhammed’e göre, “gelecekte doğru bir kariyeri etkiler ve kaçırdığımız bu fırsatlar, hayatın acımasızlığıyla bir daha elimize geçmeyebilir.”

İstanbul Bilim Üniversitesi Hemşirelik Bölümü öğrencisi Betül Ayçiçeği ise “Her ne kadar yolunda giden bir ilişkiniz de olsa okul çıkışı sevgilinize zaman ayırmak, akşamları saatlerce telefonla konuşmak, ertesi güne uykusuz başlamak, sevgilinin ilk yan etkileri” diyor. Ve ekliyor: Yüksek lisans yaparken ailenizden çok sevgilinize hesap verirsiniz…”

İşte, öğrencilerin gözünden okurken sevgili olmak şöyle bir şey:

Moralimiz bozulursa dersler olumsuz etkilenebilir…
Ayşe Vural (Abant İzzet Baysal Üniversitesi Psikoloji Bölümü):

“Bir sevgilimizin olması bizi hem iyi hem de kötü etkilerken bu durumun okurken olması zaman, mekan ve şartlar bakımından bizi biraz olumsuz yönde etkileyebilir. Her ne kadar bizim güven ihtiyacımızı sevgi ve ilgi ihtiyacımızı karşılayan sosyal bir gereklilik gibi görünse de okurken sevgilimizin olması, ders verimliliğimizi düşürebilir. Mesela derslerimize ayıracağımız zamanı bazen isteyerek bazen istemeyerek sevgilimize ayırmak zorunda kalırız. Bunun yanında sevgilimizle aramız bozulduğunda moralimizin bozuk olması, girdiğimiz derslerden bilgi almamıza engel olur. Bazen öyle mutlu anlara kapılırız ki, bu durum da ders çalışmamızı olumsuz etkiler. O mutlu anımız, ders çalışırken derse yoğunlaşmamızı engeller. Bir başka açıdan bakarsak sevgilimizle ayrılık aşamasına geldiğimizde ilişkinin bitmesini istemiyorsak ve her şeye rağmen ilişki bitiyorsa biz o ilişkinin izlerini üzerimizden atamayız ve bu durum, bizi psikolojik bir çöküntüye sevk edebilir. Bu nedenle hayatımızda akışında giden bir çok şey sekteye uğrayabilir.”

Seviyesini iyi ayarlamak gerek…
Harun Erol (9 Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü):

EĞER okuduğunuz süreçte ilişkinizdeki seviyeyi iyi ayarlayabilirseniz, hem uzun soluklu bir ilişkiniz olur, hem de derslerinizi aksatmamış olursunuz. Aynı okuldan sevgiliniz olduğunda sürekli görüşeceğinizden bu sizi sıkıntıya sokabilir, ilişkinizin büyüsü kaçabilir.”

En iyisi önce kariyer
Betül Ayçiçeği (İstanbul Bilim Üniversitesi Hemşirelik Bölümü):

“Her ne kadar yolunda giden ilişkiniz de olsa okul çıkışı sevgilinize zaman ayırmak, akşamları saatlerce telefonla konuşmak, ertesi güne uykusuz başlamak, sevgilinin ilk yan etkileri… Bir de okul hayatını tamamlamış birisiyle birlikteyseniz, ‘Nereden kazandım bu okulu’ dememek içten bile değil. Üniversite hayatı bitti diyelim, idealist olanlar elbette yüksek lisans yapmak isteyeceklerdir. Fakat bu sefer de seçeceğiniz şehirden orada kiminle kalacağınıza kadar ailenizden çok sevgilinize açıklama yapmak için hazır olun. En iyisi önce kariyer, sonra çocuk(!!!)”

Olmayan bir kariyerle doğru sevgili bulmak zor
Muhammed Biral (Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İktisat Bölümü):

“Okurken sevgilimizin olması aslında normal olmakla beraber iki taraf için de geleceğini bazen erteleme, bazen  yanlış kararlar verme ve bazen de hayatı birlikte sırtlama olarak karşımıza çıkıyor. Bu yargılarda tabii ki sevgilinin nasıl olduğu da çok önemli. Kıskanç bir sevgili sizi iş hayatınızda veya okulunuzda hiç rahat bırakmaz ve sürekli onunla uğraşmak zorunda kalıp dikkatinizi toplayamazsınız. Sürekli onunla ilgilenmenizi isteyen sevgili yüzünden uzun süreli eğitimlere, toplantılara gidemezsiniz gitseniz de sürekli mesaj atmanızı ya da aramanızı bekler. Bu örnekler Türkiye’de sevgili denildiğinde genelde akla gelir diye düşünüyorum. Şu an benim de bir sevgilim var, ama insan ne yardan vazgeçebiliyor ne de serden derler ya işte bu da öyle bir şey. Ne kadar yoğun da olsanız, çalışkan da olsanız biri geliyor ve kalbinize giriyor, fakat iki tarafın da dikkat etmesi gereken; nerede duracağını bilmek ve gelecekteki kararlarında duygusal düşünmeyerek biraz daha geleceğe realist bakmak… Okul hayatında yanlış bir sevgili, gelecekte doğru bir kariyeri etkiler ve kaçırdığımız bu fırsatlar, hayatın acımasızlığıyla bir daha elimize geçmeyebilir. Olmayan bir kariyerle doğru bir sevgili bulmak da bir hayli zor olsa gerek…”

Onu mutlu görmek için hedef büyütüyorum
Haydar Hızar (Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü):

“Sevmekten kimseye zarar gelmeyeceğini düşünüyorum, ortam, yaş ve mekan fark etmeden. Kariyerimi nasıl etkileyeceği mevzuuna geldiğimde ise her zaman onu mutlu görmek için daha da fazla çaba sarf ediyor, hedeflerimi büyütüyorum ve sanırım biraz da acele ediyorum. Onunla geçecek mutlu günlerin çabucak gelebilmesi ve şartların olgunlaşabilmesi için… Kısacası emeklemeyi bırakıp yürümeye başlamam gerektiğini hissediyorum.”

Unisbul – Hürriyet Kampüs

Bir Cevap Yazın