Oyun Ablası ücretleri ne kadar?

Hem anneler, hem de oyun ablası olarak çalışmak isteyen üniversite öğrencileri bu soruyu çok merak ediyor.

Oyun ablası kavramı son zamanlarda daha popüler olmaya başladı. Özellikle İngilizce‘nin kariyer yaşantısında çok önemli bir yere sahip olduğunu gören ebeveynler çocuk 1.5 yaşına gelir gelmez,  yavaş yavaş İngilizce öğrensin istiyor. Belki çocuk o yaşta Türkçe’yi bile konuşamazken, şimdiden İngilizce’ye kulak aşinası olsun istiyor. Belli yaştan sonra dil öğrenmek çok zor bilirsiniz. 4-5 yaşına kadar çocukların dil gelişimi ve hafızası çok iyidir.

Ayrıca bazı çocuklar gelişimini yavaş tamamlamaktadır. Bu durumu fark eden anne, hemen doktora başvurur. Ondan aldığı yanıt ise, çocuğuna onunla oyun oynayacak üniversiteli bir oyun ablası bul olur.

Bu durumda en iyi oyun ablaları, çocuk gelişimi ve okul öncesi öğretmenliği bölümlerinde okuyan ya da mezun olmuş üniversitelilerdir.
Hem harçlık kazanmak, hem de kariyerlerine başlangıç yapmak isteyen bu öğrenciler oyun ablalığı görevini başarıyla yerine getirmektedirler.

Oyun abisi diye bir kavramımız daha vardır. Oyun abileri ise, özellikle cinsiyet ayrımı yapan erkek çocuklar için idealdir. Bu cinsiyet ayrımı ise 5-6 yaşında başlamaktadır.

Peki Oyun Ablası‘nın ücreti nasıl hesaplanır?

1-20 Saat 20 TL
21-30 Saat 15 TL
31-50 Saat 10 TL
51 ve üzeri 8 TL

Oyun ablasının ücretini hesaplarken, tabloda da görüldüğü üzere, aylık çalışma sürelerine bakıyoruz.

Eğer Oyun Ablası aylık 20 saate kadar çalışacaksa,

Ortalama 20×20 = 400 TL alır.

20 – 30 saat arası ise, 30×15 = 450 TL alır.

30-50 saat arası ise 50 x 10 = 500 TL alır.

50 ve üzeri ise saati 8 TL‘den hesaplanır.

Bu ücretler ailelere ve oyun ablası olmak isteyenler için bizim kullanmış olduğumuz bir hesaplama sonucu ortaya çıkmaktadır.  Karşılıklı anlaşma ve adayın nitelikleri göz önünde bulundurularak bu ücretler farklılaşabilir.

Ailelerin bu konuda en çok değindikleri konu, yeter ki çocuğuma en iyisini versin, ücret konusunda sıkıntı olmaz demektedirler.

En çok tercih edilen oyun ablası çalışma süreleri ise, haftada 3 gün 3 saat olmaktadır. Tüm gün oyun ablası isteyen aileler de olmaktadır. Tabi tam gün ve gece yatılı kalabilecek eğitimli oyun ablalarının ücretleri daha yüksektir. Eğitimli Çocuk Bakıcısı Ücretleri makalesini buradan okuyabilirsiniz.

Bazı durumu iyi olan ebeveynler ise, üniversite öğrencisine kalacak yer konusunda yardımcı olmak amaçlı, hem evinde bir odasını öğrenciye ayırmakta, hem de çocuğuyla oyun oynamasını sağlamaktadır.

Cemil EROL
Unisbul.com & Bakiciburada.com Kurucu Ortağı

Bir Cevap Yazın