Röportaj-İş Dünyasına Girmenin Yolu Yarı Zamanlı Çalışmaktan Geçer

*UNİSBUL şirketini kurmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?

Unisbul.com’u, biz üniversite 2.sınıfta öğrenciyken kendi okulumuz olan Yıldız Teknik Üniversitesi’nde okuyan arkadaşlarımızı part time işlerden haberdar etmek için kurmaya karar verdik. Kuruluş aşamasında neden sadece okulumuzla sınırlı kalalım dedik ve tüm üniversiteleri bu sitenin içine dahil ettik.

Üniversite son sınıfa geldiğimizde de, baktık unisbul.com iyi bir noktaya geldi, biz de bu işi şirketleştirerek kariyerimizi bu yönde ilerletmeye karar verdik. Daha üniversite bitmeden 4. Sınıfın son döneminde Unisbul.com’u şirketleştirdik ve ofisimizi açtık.

Tabi burada en önemlisi ortak olmaya karar verme aşamasıydı. Uğur beyle aynı bölümde aynı sınıftaydık. Tanışıyorduk ama birbirimizi yeterince tanımıyorduk. Uğur bey ortak olma kararını bana ilettiğinde 3-4 ay gibi bir düşünme süreci geçti. Tabi bu süre zarfında birbirimizle daha çok vakit geçirdik. Birbirimize olan güven ve saygı çerçevesinde üstlenecek olduğumuz görevleri paylaşarak, ileride oluşabilecek tüm olumsuz süreçleri de değerlendirerek ortak olmaya karar verdik.

*Kendi işinizin patronu olmaya karar verdiğinizde o anki düşünceniz, İş hayatından beklentileriniz neydi?

Her ikimizin de babası işçi olduğu için kendi işinin patronu olmak alışılagelmişin ötesinde bir deneyimdi bizim için.Eğer kendi işimizi kurduğumuzda karşılaşacağımız zorlukları önceden görebiliyor olsaydık, sanırım memur olur,bu yükün altına girmezdik.

Kendi şirketimizi kurmaya ailemizi ikna etmekle başladık. Çünkü onların isteği öğretmen olup,düzenli bir maaş almamızdı.Ama bizim içimizdeki girişimcilik heyecanı ve daha üniversitedeyken basında çıkan girişimcilik haberlerimiz, bir nebze olsun ailemizi ikna etmemizi kolaylaştırdı.

Kendi işinizin patronu olduğunuz zaman, ulaşabileceğiniz hedefler daha büyüktür ve sınırı siz belirlersiniz.Gelişmek, bir şeyler geliştirmek çocuk büyütür gibi şirketinizi büyütmenin insana verdiği haz bambaşkadır.

* İş hayatında bir insan kaynakları firması sahibi olarak edindiğiniz deneyimler arkadaşlara rehberlik edecek.  Okurken çalışmak mümkün mü? Ve bu dönem nasıl değerlendirilmeli?

Okurken çalışma fırsatı oluşturmak üniversitesine ve bölümüne göre değişiklik gösterebiliyor. Bazı üniversitelerde devam zorunluluğu olmadığı için arkadaşların part-time çalışabilecekleri zamanları daha çok  oluyor. İsteyen herkes okurken bir yerde çalışabilir.Okurken çalışmak ayrı bir emek ister.Kimisi akşamları okul çıkışlarında çalışır, kimisi ise hafta sonlarını çalışarak değerlendirir. Yine aynı şekilde  yazları kısa bir tatilin ardından 3-4 ay gibi bir dönem çalışılabilir. Okurken çalışan arkadaşların motivasyonları ve kendilerine olan özgüvenleri yüksek oluyor.Çünkü hem iş hayatından yeni arkadaşlar ediniyorlar hem de kazandıkları harçlık sayesinde ailelerine yük olmamış oluyorlar. İlk etapta derslerini aksatmamalarını üniversite arkadaşları öneriyor, vakit buldukça da part-time çalışmalarını tavsiye ediyorum. Üniversite sadece okula gidip gelmek olmadığı için, part-time çalışıp hem yeni arkadaşlıklar edinmek hem de eğlenceli vakit geçirmek gerekmektedir.

*Part time çalışmanın öğrencinin gelecekteki kariyerine nasıl katkıları oluyor?

Part-time çalışan öğrenci iş hayatının beklentilerini gördüğü için okurken kendisini ona göre yetiştiriyor ve arkadaşlarından bir adım daha öne çıkıyor. Part-time çalışan öğrenci mezun olduktan sonra kariyerine nasıl şekil vereceğine part-time çalışarak kazanmış olduğu deneyimlerden yola çıkarak kolayca karar verebiliyor. Okurken çalışmayan bir çok mezunun iş hayatına atıldığında depresyona girdiğine şahit oluyoruz. Okurken çalışan öğrenci mezun olduktan sonra iş hayatına adaptasyonu çok daha kolay oluyor ve iş yaşamında kendisini daha iyi ifade edebiliyor.

*En çok tercih edilen part time işler neler?

Fuar ve organizasyonlarda host ve hosteslik, servis elemanı, karşılama elemanı, marketlerde ve sahada tanıtım ve tattırım aktiviteleri, çocuklara oyun ablalığı-abiliği,  ilkokul çağındaki çocukların ev ödevlerine yardımcılık, restaurantlarda ve kafelerde garsonluk, komilik en çok tercih edilen part-time işler sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Mağazalarda satış elemanı, çağrı merkezinde müşteri temsilcisi, anketörlük, broşür dağıtımı işleri de öğrenciler tarafından rağbet görmektedir.

*Firmalar neden çalışama hayatında üniversite öğrencilerini tercih eder?

Gençlerin enerjisini, markasına yansıtmak isteyen şirketler çalışma hayatında da gençleri tercih etmektedir. Mezun olan bir kimse kalıcı ve süreklilik arz etmesi açısından tam zamanlı çalışmak istediğinden şirketlerde part-time işlerde günü birlik çalışıp harçlığını kazanmak isteyen gençlerle çalışmaktadır. Üniversite öğrencileri full-time çalışana göre uygun maliyetlidir. Gençlerin beyinleri taze olduğundan fikir üretme konusunda da oldukça iyidirler. Bu yüzden inovasyon oluşturmak isteyen şirketlerde gençlerle çalışmak istemektedirler. Çağrı merkezi gibi sirkülâsyonu yüksek olan ve yüksek enerji gerektiren işlerde de gençlerin enerjisinden faydalanılmaktadır.

*Üniversitelileri part time iş ararken dikkat etmesi gereken noktalar neler?

İş tanımını iyi okuyup kendilerine uygun işlere başvuru yapmaları gerekmektedir. Mülakata gittiklerinde şirket hakkında bilgi sahibi olmalı yaptıkları işin de hakkını vermek için çaba sarf etmelidirler. Part-time işe kariyerlerine giden yolda bir adım olarak görmeli sürekli çalışıyormuş gibi tüm unsurları dikkate almalıdırlar.

*Üniversite öğrenimi sırasında iş hayatına iyi şekilde hazırlanmak ve aranan eleman olabilmek için nasıl bir yol izlemek gerekiyor?

İyi bir araştırmacı olup çevresindeki olanakları değerlendirmeli, mezuniyet sonrası için bilinçli hareket etmelidir. Mezun olduktan sonra çalışmak istediği pozisyonları bilmeli ve o pozisyonun gerektirdiği nitelikler için çalışmalıdır. Kendini sadece bir alanda geliştirmek yerine kültürel ve sanatsal etkinliklerle yoğurmalı, farklı türlerden kitaplar okuyarak ufkunu geliştirmeli, iş yaşamına hazırlık için networkünü artırmalıdır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Spor Dergisi Kasım 2012’de yayınlanan Unisbul.com kurucuları Cemil EROL ve Uğur AKKUŞ’un verdiği Röportajdır.

Bir Cevap Yazın