Sorular Işığında Oyun Ablası Süreci

1-     Unisbul.com olarak çalışan velilerin hayatını kolaylaştırıyorsunuz. Sunduğunuz hizmetler hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz?

Unisbul.com, 2008 yılından beri büyük bir hassasiyetle ailelerin çocuklarına yardımcı olabilecek en uygun adayları bulmasına olanak sağlayarak alanında bir ilki gerçekleştirmiş ve Türkiye’yi oyun ablası/abisi kavramıyla tanıştırarak alanında öncü ve güçlü bir kuruluş olmuştur.

Bu doğrultuda çocuklu ailelerin oyun ablası, saatlik bakıcı, etüt sorumlusu (ev ödevlerine yardımcı), ihtiyaçlarını aday veritabanımızda bulunan 100.000 üniversiteli gençle karşılamasına yardımcı olmaktayız.

Günümüzde ebeveynlerin her ikisi de bir işyerinde çalışmakta ya da kendi işini yapmaktadır. Okuldan erken çıkan ya da okula geç giden çocuk, özellikle büyük metropol olan İstanbul’da yalnız başına kalmaktadır. Aileler bu durumlarda ya çocuklarını evde yalnız başına bırakmak zorunda kalırlar ya da bir bakıcı tutarak çocuklarını gözetim altında tutarlar. Kendi sorumluluğunu bilen, çocuğunun geleceğini düşünen ebeveynler, kendilerine örnek alabilecekleri bir üniversiteli abla ya da üniversiteli abi görevlendirerek, okul çıkışlarında çocuklarının derslerinde yardımcı olmalarını ya da çocuklarıyla kaliteli vakit geçirmelerini sağlarlar. Bu üniversiteliler, çocuklarla eğitici oyunlar oynar, birlikte kitap okur, çocukları oyun parkına götürür, birlikte havuza girerler, yabancı dil öğrenirler.

Küçük yaşlardaki çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi için bu tür aktiviteler çok önemlidir ve doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Global bir dünyada yaşıyoruz ve kariyer basamaklarını yükselmek için yabancı dil konuşmak ve bilmek çok önemli. Artık ailelerimiz, çocuklarına güzel bir kariyer sunabilmek için bir yarış halinde. Yabancı dil öğrenmenin kariyere olan etkisini bilen bilinçli ailelerimiz, çocuk daha “Anne, Baba, Mama” demeden çocuğuna yabancı dil öğretmek istiyor.Zaten dil öğretimi konusunda araştırma yapan bir çok bilim adamı, 0 – 3 yaş arasında dil öğreniminin en kolay ve en hızlı gerçekleştiğini, bundan dolayı da bu yaş aralığında çocukların 2 hatta 3 yabancı dili öğrenebilme kapasitelerinin olduğunu söylemektedir.

Çocuğuna yabancı dil öğretmek isteyen aileler, Türkiye’nin en seçkin üniversitelerinde okuyan, yabancı dili çok iyi abla/abi ile çocuklarına oyun eşliğinde ve kendi evlerinde dil öğrenmelerine destek oluyorlar. Verilen bu eğitim,  çocuk henüz 8 aylıkken bile başlayabiliyor. Oyun Ablası hizmeti vermeye başladığımız ilk yıllarda, çok küçük yaşlardaki çocuklar için İngilizce/Fransızca bilen oyun ablası talebi geldiğinde çok şaşırıyorduk. Daha çocuk Türkçe bile konuşamıyorken, yabancı dil eğitimi…

Hatta geçenlerde ailemizin biri arayarak “Çocuğum 4 yaşında, su gibi İngilizce konuşuyor. Fransızca bilen Oyun Ablası arıyorum.” dedi.  Biz de “Oyun Ablası çocuğunuza Fransızca mı öğretsin istiyorsunuz?” diye sorduk. Ailemizin cevabı ise bizi çok şaşırttı. “Oğlum, Fransızca da biliyor. Sadece oyun ablasıyla birlikte Fransızca konuşmalarını istiyorum.”

Çocuğunuz, ilkokula başladığında İngilizce, Fransızca biliyor düşünsenize, ne büyük gurur!

Örneğin Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan pırıl pırıl bir genç kız/erkek, erasmus programı ile yurtdışında da üniversite okumuş, İngilizcesi, Fransızca’sı süper, hatta İngiliz aksanıyla konuşuyor. Okul çıkışlarında geliyor evinize ve çocuğunuzla oyun oynuyor. Topu yuvarlıyor, “Keep the ball” Ali, sonra “Throw the ball” Ali diyor. Sonra İngilizce bir şarkı açıyor. “Little Peter Rabbit had a fly”… Çocuğunuzla birlikte bu şarkıyı mırıldanıyor. Bu sırada çılgınca dans edip, eğleniyorlar. Bundan daha kalıcı ve birebir eğitim mi var sizce?

2-  Oyun Ablası arayanlar neler yapmalı? Unisbul.com bu süreçte nasıl yardımcı oluyor ?

Oyun Ablası arayanlar aile.unisbul.com sayfamızı ziyaret edebilir, info@unisbul.com mail adresimizden veya 0216 330 00 28 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilir.

Nasıl bir süreç aileleri bekliyor ?

aile.unisbul.com adresinde yer alan formumuz veya telefon, e-mail aracılığıyla hem velimizle ilgili hem de aradıkları adayla ilgili detaylı bilgiyi topluyoruz. Bu bilgiler doğrultusunda Türkiye genelinde 100.000  üniversite öğrencisi ve yeni mezunun iş aradığı internet sitemizde 60 gün boyunca Oyun Ablası ilanının duyurusunu yapıyoruz.

Bu duyuru sonrasında velimizle çalışmak isteyen üniversiteliler internet sitemiz üzerinden özgeçmişini velimize gönderiyor.

Velilerimizin bu özgeçmişleri internet sitemiz üzerinden takip edebilmesi için gerekli şifreyi, e-posta adreslerine gönderiyoruz. Velimiz, kendisine gelen şifreyle Unisbul.com’a giriş yaparak, çalışmak isteyen adayların detaylı özgeçmişlerini inceleyebiliyor.

Bu özgeçmişler arasından velimiz, uygun olan adayları görüşmeye çağırıyor ve bu adaylar arasından çocuğuna uygun olan adayla çalışmaya başlıyor.

İlan duyurusunda, velimize ait özel bilgileri(TC Numarası, Ad Soyad, E-posta, Telefon) hiçbir şekilde adaylarla ve 3.kişilerle paylaşmıyoruz.

3-  Etüd-oyun ablasına en çok ne zaman ilgi artıyor?

Oyun ablasına her zaman ilgi çok. Ailemiz tatile çıktığında bile oyun ablasını yanında götürüyor. Tüm masraflarını karşılıyor. Ona özel oda ayarlıyor. Kışın Uludağ’a gidip, çocukla birlikte kayak yapan, yazın birlikte havuza giren oyun ablaları bile var.

Etüt sorumlusuna ise, çocukların ev ödevlerine yardımcı olduğundan, okul dönemlerinde daha fazla ilgi artıyor.

4-      Sizce Oyun Ablasının hem ailelere, hem de çocuklarına faydaları nelerdir?

Çocuklara oyunla İngilizce öğretir,

Doktor tavsiyeli olup, çocukların kişisel gelişimi ve motor gelişimini hızlandırır,

Ev geçindirmek gibi bir derdi olmadığı için uygun ücretle çalışır,

Çocukların ev ödevlerine yardımcı olur,

Velimiz eşi ve dostlarıyla bir akşam yemeğine çıktığında, o çocuklarla evde ilgilenir,

Tatillerde oyun ablası çocuklara bakar, velimiz rahat bir tatil geçirir.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırır,

En iyi üniversitelerde okuyan abla-abi, çocuklara vizyon katar,

Çocukları kültürel ve sanatsal etkinliklerle(tiyatro,opera,sinema) buluşturur,

Çocukları spora teşvik eder, havuza girdiğinde yanında olur, birlikte basketbol oynar,

Çocukları okuldan alır ve velimiz eve gelinceye kadar hoş vakit geçirir.

Velilerimizin büyük çoğunluğu çalıştığı için, çocukla oyun ablası ilgilenir ve çalışan anne, baba işine motive olur.

5-      İki tarafında güvenilirliğini nasıl araştırıyorsunuz?

Unisbul.com’un operasyonel sürecini zorlayan ama ailelerimizin ve çocuklarının güvenliğini sağlamak için o kadar da gerekli bir uygulamamız var. Unisbul.com’a kayıt olabilmek için üniversite öğrencisi/mezunu olduğunu adayın bize kanıtlaması gerekiyor. Bu yüzden adaylardan öğrenci belgesi/mezuniyet diplomasını bize gönderen adaylar, iş başvurusu yapabiliyor. Ailemiz isterse, adaya ait öğrenci belgesini kendisine ulaştırabiliyoruz.

Yine adaylarla ilgili bir şikayet alırsak ve bu şikayetin doğruluğu da varsa, o adayı kara listeye alıyoruz ve bir daha hiç bir ilana başvuru yaptırmıyoruz.

Adayımızın güvenliğini sağlamak için de, velimizden, kişisel bilgilerini, iş bilgilerini vb. talep ediyoruz.

6-      Özellikle kimler oyun-etüd ablası olmak istiyor? Ne kadar kazanma şansları var?

Aslında çocuklarla ilgilenmeyi seven, onlara bir şeyler öğretmek isteyen her üniversiteli oyun-etüt ablası olmak istiyor.

Çocuk Gelişimi, Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği bölümlerinde okuyan ve pedagojik formasyon eğitimi almış üniversiteliler oyun–etüd ablalığına ayrı bir önem veriyorlar. Çünkü çocuklarla ilgili eğitim almış olduklarından, bu bilgilerini çocuklar üzerinde uygulayıp, çocuklara faydalı olmak istiyorlar. 300 TL ile 1000 TL arası harçlık kazanma şansları oluyor. Üniversite okurken bu kadar harçlık kazanmak süper bir şey.

7-      Oyun ablası ücretleri nasıl hesaplanır?

Hem veliler, hem de oyun ablası olarak çalışmak isteyen üniversite öğrencileri bu soruyu çok merak ediyor.

Oyun ablası ücreti hesaplanırken, adayın aylık toplam çalışma süresi ve adayın nitelikleri göz önünde bulundurulur. Bu ücretlendirme aday ile karşılıklı görüşme ile de belirlenebilir.

Çalışacak olan oyun ablasına ne kadar ücret verilmeli konusunda, ailelerimizi telefonla görüşmemizde tam olarak bilgilendiriyoruz.

8-      Şirketlerde çalışan anne/babalara yönelik, şirketlerle kurumsal bir işbirliğiniz var mı ?

Çalışan anne ve babaların aklı hep çocuğunda olduğu için, onların motivasyonlarını sağlamak amaçlı, şirketlerin özellikle İ.K. departmanlarıyla birlikte özel çalışmalar yapıyoruz.
Bazı şirketler, bu hizmeti çalışanlarına yan hak olarak verip çalışanlarını destekliyor. Bu konuda şirketlere özel sunumlar gerçekleştiriyoruz.

Bir Cevap Yazın