Unisbul.com Kurucu Ortağı Cemil EROL TRT Radyo’da…

Haftanın sesi bölümünde bu hafta çocuğu okula başlamış çalışan ailelerin en büyük ihtiyacı onlara yardımcı olacak bir abla ya da abi, üniversite öğrencilerinin de en büyük ihtiyacı boş zamanlarını değerlendirecek ve para kazanacak bir ortam. İşte tam bu ihtiyacı karşılamak üzere bir girişim ve girişimci var. Konuğumuz www.unisbul.com burada devreye giriyor. Haftanın sesi bölümünde Unisbul.com kurucu ortağı Cemil EROL. Cemil Bey hoş geldiniz.

Hoş bulduk.

İsterseniz sizden dinleyelim Unisbul.com’un yapısını, nasıl kurulduğunu, işleyişini…

Çok sağolun. Unisbul.com, isminden de anlaşılacağı üzere üniversitelilere iş bulma sitesi. Amacımız da üniversite öğrencileri okurken deneyim ve harçlık kazansınlardı. Part-time iş bulmalarına yönelik, part-time işe ilaveten staj, dönemsel işler ya da yazın full time çalışabilirler. Amaç üniversite öğrencileriyle işverenleri yani hizmet verdiğimiz firmalarla, aileleri buluşturan bir platform kurduk.

2008 yılında başlattığımız bu platformda toplamda 180.000 üniversite öğrencisi üye kayıtlı.

180.000 çok iyi rakama ulaşmışsınız bence. Genellikle İstanbul, İzmir, Ankara mı?

Ağırlıklı olarak İstanbul ama Türkiye geneli hizmet veriyoruz. Zaten istihdam ve üniversiteler de İstanbul’da ağırlıklı olduğu için İstanbul ana hizmet odağımızı oluşturuyor. En fazla öğrenci kaydımız İstanbul Üniversitesi’nde. Anadolu Üniversitesi, Yıldız Teknik, Marmara Üniversitesi de en fazla kaydımızın olduğu üniversiteler.

Burada yaptığımız iş öğrencilere harçlık kazandıran bir platform olduğumuz için işin sosyal tarafı da var. Bize çok sayıda mail ya da telefon geliyor, ailemizin durumu iyi değil, harçlık kazanmam lazım ya da deneyim kazanmam gerekiyor diye. Unisbul.com olarak üniversite öğrencilerinin hayatlarına dokunuyoruz. Çalışan ailelerin de çocukları için oyun ablası dediğimiz bir kavramımız var.  Buna yurtdışında babysitter denir. Bu hizmeti Türkiye’ye getiren bir kurumuz. Oldukça çok sayıda ailemize bu konuda hizmet veriyoruz.

Adı ne olacak bu Babysitter’ın?

Şu an Unisbul.com.

Hayır hayır babysitter’ın özel bir ismi olacak mı?

Şu an yayında zaten, oyun ablası diyoruz biz buna. Biz bu hizmeti yapıyoruz. Oyun ablası ya da abisi. Oyun ablası kavramının üzerinde duruyorum. Çünkü oyun ablası ihtiyacı daha fazla oluyor. Çocuklarla rahat iletişim kurabildikleri için. Üniversite öğrencisi olduğu için bu kişiler, evinize gelip, birebir çocuğunuza İngilizce öğretiyor.  Çocuğunuzu okuldan ya da servisten alıyor, eve getiriyor, birlikte yemek yiyorlar, okula yeni başladıysa, ya da kreşe gidiyorsa, üzerini değiştiriyor. Birlikte kitap okuyorlar. Satranç oynayıp, piyano çalabiliyorlar. Basketbol gibi sosyal aktivitelerde bulunuyorlar.  Yazın da yüzme bilen abla-abi talepleri artıyor.  Ailelerimiz tatil bölgelerine gittiğinde çocuğuna yüzme öğretecek ya da yüzerken yanında olup gözetecek birilerini arıyorlar.

Oyun ablasını da beraberinde tatile götürüyorlar yani?

Evet. Hatta oyun ablasına otel odası ayarlayıp, otelde çocuğuyla birlikte kalıyorlar, evinde ise oda ayarlıyorlar.

Benim de öğrenci olasım geldi ? 

Ailemiz diyorki üniversite öğrencisi yurda boşuna para ödemesin, benim evimde kalsın, hem çocuğuma bakıp, ödevlerine yardımcı olsun, hem de kendi evi gibi kullansın.

Peki öğrenciler gönüllümü, istekli mi oyun ablası-abisi olarak çalışmaya?

Tabi istekliler, bizim en çok başvuru aldığımız ilanlar oyun ablası ilanları.

Bunun dışında ne tarz part-time ilanlar var, genelde revançta olan ya da ilginç olan?

Oyun ablası en ilginç olanlarından birisi. En fazla başvuru alan diğer pozisyon host-hostes ilanları. Organizasyonlarda günübirlik çalışıyorlar. Örneğin, Galatasaray, Fenerbahçe’nin statlarında maç akşamları garsonluk yapan öğrenciler var. Bu öğrenciler Unisbul.com üzerinden bulunuyor.

Konser, organizasyonlarda ekip.

Daha uzun süreli part-time iş başvuruları oluyor mu?

Tabi tabi çok sayıda part-time iş imkanı var. Tanıtım elemanı. Şu an Bayram yaklaşıyor. Marketlerde şeker tanıtımı oluyor. Market içi aktivitelerde tanıtım elemanlığı.

Ya da çağrı merkezi. Şu an sektörde en çok öğrenciler çalışıyor. Büyük ihtiyaç.

Bizim en çok zevkle çalıştığımız oyun ablası, ev ödevlerine yardımcı dediğimiz hizmetlerimiz oluyor. Burada mesela neler var?

Mesela bir tane ailemiz var, Maslak’ta oturuyor. Çocuğunu Etiler’deki okula ailenin BMW marka aracıyla götürecek ve akşam okul çıkışı alacak İTÜ öğrencisi arıyor. Geçen sene bu ailemiz bulmuştu bizden, bu sene tekrar arıyor.

Çok güzel. İTÜ’de okuyan ya da yurtta kalan öğrenciler için çok ideal olacak.

Çok çok ideal ve güzel de harçlık kazanabilirler.

En çok satış temsilcisi aranıyor sanırım?

Günümüzün en önemli sektörü satış olduğundan, satış temsilcisi arayışı da en çok.

Bu alanda ihtiyaç var zaten. Çok arayış olması da normal.

Mesela ailemiz iş adamı, Maldivlere gidip geliyor ailecek. Çocuk bakcısını da Maldivlere götürüyor. Birlikte seyahat ediyorlar.

Tatile götürüyor, orada yemek içme konaklama ihtiyacı karşılıyor da, bunun dışında ekstra ücret de veriyor mu aile?

Tabi asıl iş o zaten. Gezme, seyahat, tatil de bu işin artıları oluyor. Üniversite öğrencileri olduğu için deneyim kazanmak, kendini geliştirmek, bir yerler görmek önemli oluyor. Öğrenciyken Maldivlere gidiyorsunuz.

Kazan kazan oluyor o zaman? Hem para, hem de hayat tecrübesi kazanıyorsunuz. Hem aile, hem de öğrenci kazanıyor, çok güzel.

Türkiye’de çocuklarına Fransızca öğreten ailelerimiz var. Dışarıdan baktığınızda Fransızca çok konuşulan bir dil değil ama belli eğitim ve ekonomik seviyede olan ailelerimizin çocuklarına Fransızca öğretecek ablalar buluyorlar.

Peki sadece Türkiye vatandaşı olup, buraya üye olan üniversite öğrencileri mi bu hizmeti verebiliyor? Bir çok erasmus öğrencisi var mesela? Çünkü Fransız asıllı bir öğrenci ya da Fransız öğrenci de bu işe başvurup, aileye gidebiliyor mu?

Eğer çalışma izni varsa, kayıt olabiliyor.

Bu işlem tamamen ücretsiz midir, ben öğrenci olarak iş arasam şimdi?

Evet iş arayanlara ücretsiz. Zaten biz Türkiye İş Kurumu’na bağlı bir siteyiz.

Öyle mi?

Evet, mevzuat gereği iş arayanlardan ücret alınması kesinlikle yasaktır.

Devletle organize gidiyorsunuz yani?

Tabi, devletten izin alıp bu işe başlıyoruz.

Bu işin denetlemesi olmalı? Herkes iş bulma sitesi kuramıyor, belirli miktarda para ödenmesi gerekiyor?

Özel istihdam bürosu olarak işe başlıyorsunuz.

Çok güzel Burak, devlet bu tarz işleri desteklemiş.

Burak : Aslında desteklemiş ama ücretsiz de olması gerekirdi.

Öğrenciye ücretsiz zaten.

Burak : Öyle de iş bulma sitesi kurdunuz varsayın. Herkese bir araya getirdiniz. İş potansiyeli yaratacaksınız. Ama devlet bundan para istiyor.

Bu da enteresan. Bedava olması gerekirken…Olabilir, vergilerle ilgili yükümlülükler mi var bilmiyorum ama vardır belki de.

Cemil bey, bu sitenin geleceği ne olacak? Nereye kadar gideceksiniz?

2008 yılında kurmuştuk Unisbul.com’u. 2012 yılında Türkiye’nin en büyük iş arama sitesi Kariyer.net Unisbul.com’a %50 ortak oldu. Sürekli büyüyen bir şirketiz. Şu an günlük 10.000’i aşkın ziyaretçi alıyoruz. Şu an sitede part-time işler ve oyun ablası-abisi işleri var.

Ekim ayında çocuk, hasta, yaşlı bakcısı gibi hizmetlerin de olduğu bir siteyi yayına alacağız. Türkiye’de çok büyük ihtiyaç çünkü bu. Güvenilir, referanslı eleman bulmak oldukça zor. Biz bu sistemi yayına aldıktan sonra, bu 2 hizmet bize yeterli olacak. Hem part-time iş, hem de ailelere bakıcı bulan bir site. Bu hizmeti şu an veriyoruz. O hizmeti daha da geliştirerek devam ediyoruz. Geleceğini bu şekilde yorumlayabiliriz.

Ben bir şey sormak istiyorum. Yurtdışında work and travel sistemleri var. Siz Amerika’ya gidiyorsunuz, orada su parkında çalışıyorsunuz. Hem tatil yapıp, hem de para kazanıyorsunuz. Bu tarz hizmetler Türkiye’de olacak mı sizce? Ablalık sistemi buna benzese de, tamamen bu yapıda bir sistem düşünülüyor mu?

Tabi yutdışından talep gelmesi lazım bunun için. Aslında Work and Travel’i Unisbul.com yapıyor. Öğrenciler hem çalışıyor, hem seyahat ediyorlar.

Bizimkisi ulusal düzeyde oluyor. 

Bizdeki adaylar lokal seyahat ediyor.Emin olun, Türkiye’nin bir çok güzeliğini, bölgesini gezmeyen bir çok öğrenci var.

Gerçekten Türkiye çok büyük bir yer. Çok geniş iş imkanı var.

Çok geniş imkanları mevcut. Biz aslında insanlara Türkiye’yi seyahat ettiriyoruz. Antalya’ya ya da Ege tarafına gönderiyoruz. Üniversite okurken arkadaşlarım vardı, Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçmemiş. Böyle kişiler üniversite okuyor. Bu tarz işler sayesinde Maldivlere giden de var.

Burak’cım, bu gün bir Maldivler tatili 10.000 TL’ye geliyor. Çok güzel bir iş bunlar.

Peki Cemil Bey son olarak, Unisbul.com ekibinde kaç kişi çalışıyor?

15 kişilik bir ekibimiz var.  Buradan ekip arkadaşlarıma selamlarımı iletiyorum, dinliyorlardır bizi. Firmalarımıza ve ailelerimize eleman bulmaları konusunda ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Onları memnun etmek için çalışıyorlar. Çok gayretli arkadaşlar, zaten o şekilde seçiyoruz kendilerini. Ekibimdeki arkadaşlara da çok teşekkür ediyorum.

Konuğumuz olduğunuz ve bu güzel projede yer aldığınız için biz çok teşekkür ediyoruz.

Ben de teşekkür ediyorum vakit ayırdığınız için.

Unisbul.com kurucu ortağı Cemil EROL son bölümde konuğumuzdu.