Bedelli Askerliğin İstihdama Katkısı

13 Aralık 2014 itibarıyla bedelli askerlik başvuruları başladı ve 13 Şubat 2015 itibarıyla başvurular sona erdi. 200.000 kişi bedelli askerlik başvurusu yaptı. 18.000 TL’yi yatıran askerlikten muaf  sayıldı. İşini, çocuğunu, hasta annesini bırakıp gitmek zorunda olan binlerce insan için bedelli askerlik bir umut oldu. Peki bedelli askerliğin istihdama katkıları ne oldu?

Askerlik görevini yerine getirmemiş, yüzbinlerce çalışan var. Bir de askerlik görevini yerine getirmediği için işe girerken sıkıntı yaşayan adaylar. Yüzbinlerce çalışanın aynı anda askere gittiğini düşündüğümüzde, işverenler için büyük bir kayıp yaşanıyor. Aynı kayıp, askere giden çalışan için de geçerli oluyor. Minimum 6 ay ile 12 ay arasında değişen askerlik süreleri boyunca teknolojik vb. birçok  yeniliklerden uzak kaldığı gibi, askerlik sonrası iş arama süreciyle karşı karşıya kalıyor.

İşveren açısından da baktığımızda, askere gitmek için işten ayrılan çalışanına, tazminat ödemek durumunda kalıyor. Ayrıca askere giden elemanının yerini doldurmak için, yeni bir arayışa giriyor. İnsan kaynağı eksiğinden işler aksıyor.  Yeni işe giren elemanın eğitimi, şirkete, işe alışma süreci derken işveren için 3-4 aylık bir kayıp yaşanıyor.

Bedelli askerlik bu anlamda istihdama katkı sağlamış oldu.