Sosyal Medya Ölüyor Mu?

Bir yıl öncesinin raporları büyük markaların Facebook üzerinden gönderilen reklam mesajlarının sadece %2’sinin kullanıcılara ulaştığını çıkardı. Buna göre sosyal medyanın ölümü yakın.

Geçen kasım ayında , Facebook , büyük markaların pazarlama ve tanıtım mesajlarının  dağılımında belirgin azalma olduğunu duyurdu. Bu yılın başlarında araştırma şirketi Ogilvy bu büyük markaların Facebook mesajlarının marka hayranlarına sadece %  2 oranında ulaştığını bildirdi. Yayınlanan rapora göre diğer sosyal medya araçlarının da tanıtım ve pazarlama aracı olarak kullanılması Facebook’un organik erişim potansiyelini düşürdü.  Rapora göre gençler Facebook mesajlarını okumadan siliyor.

İşverenler ve düzenli aday araması yapan, potansiyel yetenekleri bulmak için sosyal medyayı kullanan İK’cılar için bu korkunç  bir haber. Çünkü sosyal medya hala onların iş hayatında büyük yer  tutuyor. Bu yüzden biraz daha fazla çalışmaları gerekecek gibi gözüküyor.

Biz Daha Ölmedik

Twitter veya Facebook gibi sosyal ağ siteleri son yıllarda daha çok üye kazanmış olsa da bu sitelerin doyma noktasına ulaşmış olduğunu söylemek için çok erken. Tüm sektörlerde işverenler hala sosyal medyaya güveniyor. Adaylar ise özellikle günlük, geçici işler için sosyal medyayı kullanıyor. İş arama sitesi Jobvite’e göre sadece geçen yıl işverenler sosyal medya aracılığıyla aday kiralamada %73 başarıya ulaşmış.

Genç iş gücü ile birlikte bu platformlardan bazıları popülerliğini yitiriyor. İnstagram ve Snapchat gibi yeni kanalları gençler daha aktif kullanıyor. Sosyal medya geliştikçe bu kanallar daha aktif olacak. Bu da mobil ve e-posta gibi mevcut teknolojiler kullanılarak işe alım çalışmalarının genişlediğini gösteriyor.  Genç iş arayanlar günümüzde neredeyse her  yerde mobil uygulamaları kullanmayı tercih ediyor. Genç iş arayanların %43’ü mobil uygulamalarla iş aramasına rağmen işverenlerin %59’u mobil kariyer sitelerine yatırım yapmaktan kaçınıyor.

Spam Değil Olarak İşaretle

Sosyal medyayı ve e-postaları dikkatli kullanmak lazım. Şirket olarak sosyal medya hesabınız varsa bunu etkin olarak kullanmalısınız. Sosyal medya mesajlarınız ve etkinlikleriniz yaptığınız işle ve işe alacağınız kitle ile ilgili olmalı. Kariyer sayfanızda kedi videosu paylaşmanız  ciddiyetinizi zedeler. Çok fazla mesaj göndermek spam olarak algılanmanıza neden olabilir ve kimse spamlardan hoşlanmaz. İş ilanlarını belli saatlerde yayınlayarak, başvuruya yönlendirecek hemen başvur gibi butonlar koyarak  ya da sosyal medyada bir topluluk oluşturarak adaylar için firmanızı ve ilanlarınızı daha çekici hale getirebilirsiniz.

Araştırmalara göre ortalama bir iş arayan arama motorunda kendine uygun pozisyona baktıktan sonra şirketin diğer pozisyonlarına göz atıyor. Bunu yapanlar firma hakkında bilgili olanlar. Bu bilgiyi oluşturmanın temel kuralı ise sosyal medya.

Hep Söylüyoruz  “Network”

Network adaylar kadar işverenler için de gerekli. Seçkin bir topluluk oluşturmanın başka bir yolu mevcut çalışanların networkü; ailesi, arkadaşları ve daha önce iş yaptıkları kişiler. Kişisel bağlantılar firma için insanları etkilemekte. İşverenler en iyi çalışanlarının %60’ını referans yoluyla kazandıklarını söylüyorlar.  Bu yolla Facebook’un dayattığı sınırları aşabilirsiniz.

Sonuç olarak sosyal medya , büyük markaların ürün pazarlama çabaları için bir doyum noktasına ulaşmış olabilir ancak işverenler ve insan kaynakları yetkilileri için hala bolca fırsat var. Firmaların postlarının ve paylaşımlarının akılda kalıcı, ilişkili ve hedefe yönelik olması çabaları daha başarılı kılacaktır.

 

Çeviren : Manolya Özkan
Metnin Orjinal Hali = http://www.cio.com/article/2879659/careers-staffing/is-social-media-recruiting-dead.html