YURTDIŞI EĞİTİM’E GİTMENİN KOLAY YOLU

YURTDIŞI EĞİTİM’E GİTMENİN KOLAY YOLU

Yurtdışı Eğitime gitme isteğiniz hayatınızda dönüm noktası olabilir. Bu sayede yurtdışı tecrübesi ile birlikte çok iyi eğitim alıp fark yaratıp ve iyi işler bulabilirsiniz. Ama bunu sadece istemek yetmeyecektir. Kendi başınıza bütçenize uygun doğru yeri bulmak, kayıt yaptırmak, vize işlemlerini yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Ama merak etmeyin bu karmaşık işlemleri yapan profesyonel firmalar sizin imdadınıza yetişecektir.

Yurtdışına gitme hayallerinizin kabusa dönmemesi için size uyan bir plan, programa ve yurtdışını iyi bilen tecrübeli bir firmaya ve danışmana ihtiyacınız olacaktır. Üstelik tecrübeli bir firmayla çalışmanız size zaman ve doğru seçim yaparak para da kazandıracaktır. Ücretsiz danışmanlık hizmeti veren iyi bir firmada avantajınız; doğru ülke ve okul seçimi, vize servisi, konaklama, transferler, uçak bileti ayarlanması vb birçok hizmet dahil, dönene kadar hizmet alacaksınız.

Bu karmaşık ve çok dikkat edilmesi gereken süreci sizin için kolay ve hızlı hale getireceklerdir.

IES-Yurtdışı Eğitim firması olarak 21 yıllık tecrübemizle sizlere yurtdışı eğitime nasıl kolay gidilebilir yollarını özetle aşağıda paylaşmak istiyorum.

ies

YURTDIŞI EĞİTİME NASIL KOLAY GİDİLİR:

1- KARAR VERME

 1. Gitmek istediğiniz ülke konusunda karar verdiğinizde hangi şehirlerde, hangi okullarda eğitim alabileceğiniz araştırılır. Ülke konusunda kararsızsanız, bu konuda da bilgiler verilir.
 2. Okulların sunduğu eğitim imkanları, konakalma seçenekleri, sosyal imkanları ve maliyetleri mukayeseli bir şekilde size sunulur.
 3. Okulların varsa orijinal broşürlerini incelenmek üzere size verilir veya web sayfalarına erişiminiz sağlanır.

2- KAYIT

 1. Karar verilen okul için okulun kayıt formu doldurulur.
 2. Okullara göre istenecek ön kayıt ücretleri ve varsa depozit bedeli ödenir. ( nakit, kredi kartı veya banka havalesi ile.)
 3. Vize için talep edilen standart ve özel belgeler size liste halinde sunulur.
 4. Danışmanınız akseptans alımı ( okul kayıt kabul belgesi ) için derhal okulla irtibata geçer.
 5. Uçak biletinizin ön rezervasyonu yapılır.

3- VİZE

 1. Okuldan akseptansınız ve fatura detaylarınız gelir. (e-mail veya kargo ile)
 2. Vize için gerekli belgeler sizden teslim alınır ve bir kez daha kontrol edilir. Eksiklik varsa tamamlamanız istenir.
 3. Vize fromu danışmanınız tarafından profesyonelce eksiksiz olarak doldurulur.
 4. Vize müracaatı, müracat edilecek ülkenin prosedürlerine uygun olarak yapılır. ( kargo ile veya şahsen müracaat şeklinde )
 5. Konsolosluk tarafından mülakat talebi geldiyse size ön hazırlık bilgisi verilir.
 6. Konsolosluk kararını olumlu verirse, öğrenci vizesi alınmış bir şekilde pasaportunuz teslim alınır.

4- HAZIRLIK

 1. Vizeniz alındıktan hemen sonra konaklama rezervasyonunuz kesinleştirilir.
 2. Uçak biletiniz alınır.
 3. Taksi transferi ( havaalanından konaklayacağınız yere ) istiyorsanız okul ile irtibat kurularak transfer işleminiz okeylenir.
 4. Okulunuzun ücreti ( fatura bedeli ), depozit bedeli mahsup edilerek sizin tarafınızdan IES e veya okula havale edilir.
 5. Pasaportunuzun, uçak biletinizin, konaklama detaylarınızın, taksi transfer konfirmasyonu belgeleri size teslim edilir ve gideceğiniz ülkede bilmeniz gereken bilgiler size tekrar hatırlatılır.

5- YOLCULUK

 1. Artık bütün kayıt ve vize işlemleri bitmiştir ve bavulunuzda hazırlanmıştır. Gitmeye hazır durumuna gelirsiniz.
 2. Aile yanı konaklayacaksınız aileye bir iki gün önce telefon ederek varış saatiniz hakkında bilgi vermelisiniz.
 3. Uçuş saatinizden yaklaşık 3 saat önce havaalanında olmalısınız.
 4. Gideceğiniz ülkeye vardığınızda pasaport kontrolü sırasında IES’in size teslim ettiği evrakları göstermelisiniz.
 5. Taksi transferi istediyseniz sizi karşılayacak olan kişi elinde isminiz yazılı bir tabela ile sizi bekleyecektir.
 6. Gerek havaalanına indikten sonra, gerekse konaklayacağınız yere vardıktan sonra Türkiye de aile yakınlarınızı telefonla arayarak bilgi vermelisiniz.
 7. Herhangi bir aksiliğe karşı önlem alınması amacıyla sizde yazılı okulun ve IES’in acil durum telefonlarınız olacaktır. Merak etmeyin.
 8. Yurtdışına gittiğiniz ilk saatlerde ve günlerde yeni bir hayata başlamanın heyecanı ve şaşkınlığını yaşayabilirsiniz. İleride bu günlerinizi gülerek hatırlayacaksınız.

6- EĞİTİMİN BAŞLAMASI

 1. Okulda ilk gün seviye tesbiti için “gramer” ve “ pratik” seviyeniz için sınav yapılır.
 2. Okul ve kurs programınız hakkında bilgi verilir.
 3. Bazı okullar ilk gün şehir turu düzenler.
 4. Seviyenize uygun bir sınıfta aynı gün ya da ertesi gün eğitime başlanır.
 5. İlk haftanın sonunda gerekirse bir alt ya da üst kura geçmeniz gerekirse bunu okuldan isteyebilirsiniz..
 6. İlk hafta sonunda IES danışmanınıza eğitim ve konaklamayla ilgili genel izlenimlerinizi e-mail ile bildirmenizi isteriz. Daha sonraki zamanlarda ve döndükten sonra da devamlı irtibatta olacaktır.

7- YURTDIŞINDAYKEN TAKİP VE DESTEK

 1. IES danışmanınız sizinle ve ailenizle iritibata devam ederek herşeyin planlandığı gibi gidip gitmediğini kontrol eder.
 2. Eğitim ve/veya konklamayla ilgili bir sorun yaşandığı takdirde gerekli değişiklikler okul veya danışmanınız tarafından organize edilir.
 3. Yurt dışında eğitim gördüğünüz süreyi uzatmak isterseniz veya farklı hedeflere yönelik ihtiyaçlarınız olursa size uygun seçenekler bulunur. veya eğitim sürenizin bitimine yakın dilerseniz, eğitiminiz aynı okulda uzatabilirsiniz  ya da farklı bir bölgede farklı bir okula devam etmek isteyebilirsiniz.
 4. Eğitiminizi tamamlayıp Türkiye’ye döndüğünüzde edindiğiniz bilgi ve tecrübeleri IES danışamanları ile paylaşmanız bize çok mutluluk verecektir.

Nihayet geleceğiniz için atmış olduğunuz bu önemli süreç başlamıştır. Bundan sonra hedeflerinize ulaşmak için derslerinize çalışacak, farklı milliyetten insanlarla iletişim kuracaksınız.

Gittiğiniz ülkede çalışma izniniz var ise belki de bir iş bulup aynı zamanda bütçenize katkıda bulunacaksınız. Sonuçta geleceğiniz ve kariyeriniz için, muhteşem bir eğitim ve yaşam tecrübesi edineceksiniz.

Geleceğinize yapacağınız bu önemli yatırım süresince IES danışmanları her an size yardımcı olmaya devam edecek ve her türlü ihtiyaçlarınıza ve sorunlarınıza çözüm sunmaya devam edeceklerdir.

IES, çok karmaşık gibi duran yurtdışı eğitim için karar, kayıt, takip aşamalarını da sizin için çok kolay ve anlaşılır hale getirecektir.

IES İLE YURTDIŞI EĞİTİM’E GİTMENİN SİZE FAYDALARI NE OLACAKTIR?

IES olarak size en büyük faydamız dönene kadar ücretsiz danışmanlık yapıp, sizin bütçenize uygun okulu bulup, en kısa zamanda işlemlerinizi yapıp yurtdışına göndermektir. Bunun için ilk önce almak istediğiniz eğitim ve amaçlarınızın iyi saptaması gerekir.

 • Kişisel bilgileriniz yani; Eğitim durumunuz, yabancı dil seviyeniz, hangi ülkede ne eğitimi almak istediğiniz belirlenir.
 • Bütçeniz belirlenir; Almak istediğiniz eğitim ve ülkeler ile ilgili mukayeseli bilgiler size sunulur. Eğitim süreniz göz önünde tutularak yaklaşık minimum ve maksimum bütçeniz hesaplanır ( eğitim, konaklama, cep harçlığı, sağlık sigortası, vize ücreti.)
 • Okulların liste fiyatlarının dışında herhangi bir kampanyası ve ücretlerinde bir indirim yapılmışsa ( zaman zaman bazı okullar indirim yapabilmektedir) bu indirimden aynen istifade edeceğiniz hatırlatılır.
 • Vizeler hakkında bilgilendirme yapılır; Gitmek istediğiniz bir ülke için vizede bir sorunla karşılaşıp karşılaşmayacağınız hakkında bilgiler verilir. Eğitime başlamak istediğiniz tarih göz önünde bulundurularak ülkelerin vize verme konusundaki sürelerin ne olduğu hakkında güncel bilgiler verilir. (vizenin alınması süreci, ülkeye ve duruma göre 1 hafta ile 2 ay arasında değişebilmektedir. )
 • Konaklama kayıtlarınız, uçak bileti rezervasyonlarınız, yurtdışındaki karşılama transferleriniz yapılır.
 • Dönene kadar sizinle irtibatta olup her türlü sorununuzda yanınızda olunur.
 • IES’te tüm bu danışmanlık hizmetleri ücretsiz verilir.

Herşey gönlünüzce olsun.

Sevil KASSEM
Yönetici
IES – YURTDIŞI EĞİTİM
“21 YILLIK TECRÜBE”