Unisbul.com Yenilendi

2008 yılında ilanların ve aday profillerinin amatörce yayına girdiği, girişimcilik heyacınını yaşadığımız ilk site tasarımından bu güne çok az tasarımımızda değişiklikler yapma fırsatı bulduk. 2. etap tasarım değişikliğini sanalkurs.net’in kurucusu bir arkadaşımızın desteğiyle bedelsiz olarak yaptırmıştık. O zamanlarda aşağıda da göreceğiniz üzere bu tasarım mükemmeldi.

unisbul-eski-site

 

 

 

 

 

 

 

 

Teknoloji sürekli gelişti, asp tabanlı yazdığımız bu siteyi geliştirmek için artık asp yazan ekip arkadaşları bulamamaya başladığımız dönemlerde son teknolojiyle Unisbul.com ‘u yeniden yazmaya karar verdik. 2014 yılında önümüzdeki yıllar mobilin yılı olacak dediler ve unisbul.com mobil sitesini yayına aldık. Mobil siteyi yayına almanın avantajlarını gördük ve kullanıcılarımızın yarısı mobil siteyi kullanır oldu. Ama mobil sitemiz de eski teknolojiydi. Yeniden yazmaya karar verdiğimiz süreçte bir şeye daha karar vermeliydik. Ya mobil, desktop olmak üzere 2 ayrı site yapacaktık. Ya da responsive tasarım yapıp, üzerinde oynamalar yapacaktık. Alanında uzman kişilere de hangi seçenek üzerinden ilerlememiz gerektiğini sorduk. Onlardan aldığımız cevap, eğer elinizde responsive yazabilecek arkadaş ve iş gücünüz varsa başlayın, aksi takdirde responsive sizin için çok zor olur. Biz zoru seçtik ve ekibimize 2 yeni arkadaş dahil ettik.

Zaten sitede geliştireceğimiz tüm çalışmaları biz yaptığımız toplantılarla 1 yıl öncesinden tamamlamıştık. Sanmayın bu toplantılar kolay geçti, her birinde farklı fikirler, farklı heyecanlar… Çalışmaya başlayacağımız zaman üzerinden tekrar geçtik ve Vira Bismillah deyip başladık yazmaya.

unisbul-yeni-tasarim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mvc tabanlı responsive yazdığımız kullanıcı dostu yeni tasarımımızı iş arayanlar çok beğendi. Yeni sitemizi yayına aldığımız ilk anlarda da anket yaptık. İş arayanlardan gelen dönütler ışığında ufak revizeler yaptık.

Herkesin elinde artık cep telefonları var. Her yerden internete girebiliyor. Okulda, evde, işte, otobüste, metrobüste…
Hal böyle olunca responsive tasarımı hayata geçirmemizle birlikte kullanıcı deneyiminde yaşattığımız güzel çalışmalarla cep telefonundan Unisbul.com ‘u ziyaret eden kullanıcı oranı %60’a ulaştı.

Bilmeyenler için responsive tasarımı özetleyeyim. Kullanılan cihaza göre şekil alan, mobil ve masaüstü için tasarımsal değişikliklerin yapıldığı site.  Mobil sitede menü sağda hamburger menü olarak açılıyorken, desktopda sağda ya da headerda açık olarak gelebiliyor.

İşverenlerimiz de iş arayanlar kadar yenilikten memnun. Eve giderken serviste firmasına yapılan başvuruları inceleyebiliyor, mesaj gönderebiliyor, iş teklifi yapabiliyor.

Bu değişiklikle iş arayanların ilanlara başvuru yapması, yeni cv oluşturma vb. istatistiklerde 3 katına varan artış yakaladık. Hem iş arayanların, hem de işverenlerimizin memnun olması vermiş olduğumuz 2 yıllık emeğin karşılığını aldığımızı gösteriyor. Daha nice gelişmelerde buluşmak dileğiyle…