İK’cılar Bize Bir Şey Anlatmaya Çalışıyor Galiba

İş arıyorsunuz, belki onlarca belki de yüzlerce başvuru yaptınız. Bir ilana gelen yüzlerce başvuru arasından seçildiniz ve mülakata çağrıldınız. Peki şimdi ne yapacaksınız?

Eğer daha önce çok kez mülakata katıldıysanız kalıplaşmış soruları ve kendi kalıplaşmış cevaplarınız aklınızdan şöyle bir geçireceksiniz. Ama yok ilk kez başvuru yapıyorsanız muhtemelen Google’a “En Çok Sorulan Mülakat Soruları” yazarak klasik mülakat soruları ve cevaplarını öğreneceksiniz. Ancak bunlar sizi bir adım ötesine taşımaya yetmez.

İşe alınabilmek için henüz mülakattayken diğer adaylardan farklı olduğunuzu göstermeniz gerekir bunun için soruları değil bu soru ile sizden alınmak istenilen cevabı bilmeniz lazım.

mülakat-görüşmesi

Bu yüzden sizin için İnsan kaynakları uzmanlarının ne sorarak ne öğrenmek istediğini derledik.

Soru: En büyük başarınızdan bahsediniz.

Bu sorunun cevabı çok şey olabilir. Sorunun cevabı kişisel değerlerinizi, neyi önemli gördüğünüzü ve neyi başarı olarak değerlendirdiğinizi gösterir. Eğer tecrübeli biri iseniz bu noktada okul ya da spor başarılarınız yerine işinizle ilgili başarılarınızdan bahsederseniz karşınızdaki uzman başvurduğunuz işte başarılı olup olamayacağınızı anlayabilir. Ancak öğrenci iseniz okul başarılarınız, kurs birincilikleriniz etkili olacaktır.

Soru: En verimli çalışabileceğiniz çalışma ortamını açıklayınız.

Onların çalışma ortamının sizin ihtiyaçlarınızla uyumlu mu? Cevap mülakatı yapan uzmanın sizin kültürel uyumunuzu anlamasına yardımcı olur. Başvurduğunuz şirketin kültürüne uyum sağlayabilecek misiniz anlamaya çalışır.

Soru: Sizce ideal işveren nasıl olmalıdır?

Yani demek istiyor ki ‘’Sen nasıl bir yönetici istiyorsun?’’ İdeal patron özelliklerini ardı ardına sıralamak yerine istediğiniz yönetim biçimini betimlemeniz ne tür bir yönetim biçiminden hoşlandığınız hakkında mülakatçıya bazı bilgiler verecektir.

Bu sorunun doğru cevabı yok bazı şirketler kendi başına kararlar alabilen elemanları destekler sürekli yönlendirilen bir adaya olumlu bakmazken yöneticilerinin  denetleyici, yönlendirici tarafı baskın olan şirketlerde ise kendi başına kararlar alan bir aday başarılı olmayabilir

Soru: Bir hedefi  yerine getirmeye çalışırken önünüze çıkan bir engeli nasıl aştığınızı anlatınız.

Bu soru sizin performansınız ile ilgili net bir resim çizecektir. Problem çözme tarzınız ve neyi engel olarak gördüğünüz hakkında bilgi verir. Ayrıca arkadaşlarınız ile aranızdaki etkileşimi yansıtır.

Soru: Neden mevcut işinizden ayrılıyorsunuz(Başvuru sahibi çalışan ise)

Bu soruya vereceğiniz cevap değerlerinizi, hedeflerinizi ve ihtiyaçlarınızı gösterir. Sizi iş aramaya iten sebebi belirler. Bu soruyu cevaplarken çok dikkatli olmalısınız iş yerinde kötü şeyler yaşıyor olsanız bile çirkin sözler sarf etmemeli, olumsuzlukları dile getirmekten kaçınmalı, duygusallıktan uzak durup mantıklı bir karar verdiğinizi hissettirmeli, eski şirketinizle ilgili özel bilgiler vermekten kaçınmalısınız. En önemlisi kesinlikle dürüst olmalısınız.

Soru: Seni bu işe almamızı sağlayacak en iyi üç özelliğin nedir?

Aslında işveren becerileriniz arasında en önemli gördüklerinizi bilmek istiyor. Bunun yanında açık pozisyonu nasıl görüntülediğiniz hakkında bilgi almaya çalışıyor.

Soru: Eğer bu pozisyon için işe alınırsanız yapacağınız ilk üç şey ne olacak?

Cevabınız önemli gördüğünüzün ne olduğu, işinizin gereklerini nasıl anladığınız, iş tanımını doğru anlayıp anlmadığınız ve yeni bir duruma yaklaşımınızla ilgili bir anlayış katacaktır. Ayrıca hedeflerinizi ve bu hedeflere yaklaşmak için adımlarınızı nasıl attığınızı da gösterir.

Soru: Son işinizden bahsedecek olursak  iş arkadaşlarınızla aranızdaki ilişkiyi nasıl tarif edersiniz? İş arkadaşlarınızın performansları nasıl? İş arkadaşlarınızla anlaşabiliyor musunuz?

İşveren bu soruyla sizin iş arkadaşlarınızla etkileşiminizi görmek istiyor. Bu soru sizin şimdiki işinizde ve arkadaşlarınızla ilişkinizi, kendi performansınızı nasıl değerlendirdiğiniz hakkında fikir verir. Kimlerle çalışıp kimlerle çalışamayacağınızı gösterir. Negatif ifadeler kullanmak yerine yuvarlak ifadeler kullanmakta yarar var. İş arkadaşlarınızı kötülemek yerine hoşunuza gitmeyen özelliğini söyleyip bu özelliğe sahip kişilerle çalışmakta zorlanıyorum demek daha sağlıklı olacaktır. Geçmiş uygulama ile gelecekteki sonuçlar tahmin edilebilir.

Soru: Mevcut becerilerinizin,  şirketimizin hedefleri ve misyonuna nasıl bir katkısı olacağını düşüyorsunuz?

Bilgi ve internet çağında bu bilgileri edinmek kolay bu soru ile öğrenmek istedikleri siz şirket araştırdınız mı, şirket hakkında bilginiz var mı? Ayrıca vereceğiniz cevap potansiyel uyumunuzun şirkete katkıda bulunup bulunamayacağını gösterir.

Soru: Mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmek için neler yapıyorsun?

İşverenler sürekli gelişim ve iyileştirmeye inanan kişilerle çalışmak ister. Soruyla da amaçladığı sizin mesleki gelişiminizi takip edip fırsatları sağlamak için işverene bağlı olup olmadığınızı anlamak. İşinizle alakalı aldığınız sertifikalar varsa bunları, devam ettiğiniz ve size faydası olacak bir kursa kayıtlıysanız bunu söylemenizde de yarar var.  Bu kurs aşçı değilseniz pastacılık kursu ya da dansçı değilseniz tango kursunuz olmamalı. Yani mesleğinizle ilgili şeylerden bahsedin.

Derleyen : Manolya Özkan