Özgeçmiş

özgeçmiş hazırlama

Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş, sizi işe alacak kimsenin sizin hakkınızda bilgi edinmesini sağlayan bir formattır.  Özgeçmişinizi ister A4 kağıdında hazırlar, isterse kariyer sitelerinde online cv formlarını kullanarak oluşturabilirsiniz. Önemli olan belli standart içerisinde hazırlayıp, her gün yüzlerce özgeçmiş inceleyen insan kaynaklarının karşısına absürt bir özgeçmiş formatıyla çıkmamanız.

Özgeçmiş Şablonu Sırası Nasıl Olmalı?

  • Kişisel Bilgiler (Ad Soyad, Adres,  Cinsiyet, Ehliyet)
  • İletişim Bilgileri
  • Eğitimi (Son Okuduğu Okul)
  • İş Tecrübeleri
  • Yabancı Dil Bilgisi
  • Sertifikalar
  • Referanslar

Çok değişik özgeçmiş formatı hazırlayıp, insan kaynaklarının dikkatini çekmek isteyen yeni mezun adaylar da olabiliyor. Ama özgeçmiş hazırlarken, tasarım kurallarına uymayarak renkleri karışıtırıyor. Belli formatı olmayan, okunması zor renklerle yapılan bir özgeçmişin okunması da tabiki mümkün değil.

Hazırladığınız özgeçmişlerde fotoğraf olması sizi bir adım önde başlatıyor. Fotoğrafı olmayan adaylar için insan kaynakları özgeçmişe baktığında farklı hayaller üretebiliyor. Acaba kilosu fazla da görünmek istemiyor mu, yoksa daha yaşlı mı görünüyor gibi. Bu yüzden düzgün formatta çekilmiş profil fotoğrafınızı özgeçmişinize koymayı unutmayın.

İş tecrübelerinizde işe giriş ve çıkış bilgilerinizi gün / ay / yıl olarak belirtmeniz gerekmektedir.  Çünkü aralarda kalan zamanlar insan kaynaklarının dikkatini çeker ve mülakat esnasında size soruları yöneltir.

Özgeçmiş hazırlarken neler dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili yazımızı İş Arayanların İş Bulma Rehberi ve Cv Oluştururken Dikkat konulu makalelerimizden okuyabilirsiniz.

Özgeçmişinizi başvuru yapacağınız firmaya göre farklılaştırabilirsiniz. Örneğin, yabancı dil (İngilizce) bilen personel arayan firmaya başvuru yaparken İngilizce yazılmış öz geçmişinizi gönderebilirsiniz.