İş Görüşmesinde Yapmamanız Gereken 15 Şey

MeetingBir iş görüşmesi yaparken mülakatın başarılı geçmesini sağlamak için yapabileceğiniz çok şey vardır. Eğer ikinci görüşmeye seçilmek istiyorsanız ise yapmamanız gereken şeyler de vardır. Mülakatlarda sözleriniz kadar yaptıklarınız da önemlidir. İşte size ne yapmamanız gerektiğiyle ilgili birkaç ipucu:

1.Geç kalmayın: Görüşmeye nasıl gideceğinize önceden karar verin ve gecikmenize neden olacak beklenmedik durumlara karşı kendinize bir pay bırakın. Geç gelmek anlaşmayı zorlaştırabilir ve sizin sorumsuz bir çalışan olduğunuz izlenimi bırakabilir. İstanbul gibi ne zaman nerede trafik olacağı belli olmayan kentlerde mülakata gidecekseniz, bu durumu da öngörmeniz gerekmektedir. Metro ya da metrobüs ile ulaşım mümkünse kullanmakta fayda var.

2.Kendi görüşme saatinizden çok erken gelmeyin ve bekleme alanında hazır şekilde oturarak kendinizi zorlamayın. Görüşmeden en fazla on dakika önce orada olmayı planlayın. Eğer beklediğinizden daha erken sürede orada olursanız yakınlarda bir yerlerde bir fincan kahve içebilirsiniz.

3.Gülümsemeyi unutmayın. Eşit olmak her şey demek. Çoğu işveren rahat, güler yüzlü çalışanlar ister.

4.Güvenlikleri göz ardı etmeyin. Hatta resepsiyondaki idari çalışanları da. Görüşme sonrası onlara izlenimleri sorulabilir. Karşılamadaki çalışanlarla tanışmanız onlara kendilerini önemli hissettirecektir.

5.Cep telefonunuzla ilgilenmeyin. En azından sesini kapatın ve görüşme boyunca bakmayın. Eminim farklı uygulamalardan çok fazla bildirim alıyorsunuzdur. Görüşmede bunlara bakmak işverende işe ne kadar konsantre olabilir sorusunu uyandırabilir.

6.Duruşunuza önem gösterin. Arkanıza yaslanmış ilgisiz bir duruş sergilemeyin. Görüşmecinin ne söylediğiyle ilgilendiğinizi ve onunla meşgul olduğunuzu gösterecek biçimde hafifçe öne eğilebilirsiniz.

7.Monoton bir ses tonuyla konuşmayın. Bir noktaya vurgu yaparken ses tonunuzda heyecanınızı belli edin. İşverenler enerjik ve heyecanlı çalışanları tercih eder.

8.Saatinize bakmayın. Bariz bir şekilde zamanı izlediğinizi fark etmeleri sıkıldığınızı ya da acele ettiğinizi düşündürebilir.

9.Görüşmeye gitmeden önce fast food ya da ağır yemekler yemeyin. Bu yemekler sizi rahatsız edebilir. Rahatsızlığı gidermeniz için çiğnediğiniz sakız da aşırı rahat bir görüntü çizer ve bu da görüşmeciyi rahatsız edebilir.

10.Eğer görüşme bir yemekte gerçekleşiyorsa yemesi zor bir yemek sipariş etmeyin. Spagetti yerken ciddiyeti korumak biraz zordur. Alkollü içecek siparişinden kaçının. Alkol istemediğiniz bir şekilde dilinizi gevşetir. Buna ek olarak amacınızın ciddiyeti zedelenir.

11.Çok gündelik giyinmeyin. Bu iş fırsatı ile ilgili ciddi olduğunuzu göstermek için pozisyona uygun derecede şık giyinin.

12.Yanıtlamadan önce dikkatle dinlemeyi unutmayın. Dinleme bir görüşme becerisidir. Görüşmeciyi yanıtlamadan önce sorduğuyla ilgili neler bildiğinizi düşünün.

13.Görüşme mükemmel gitmiyorsa üzgün ya da sinirli gözükmeyin. Baskı altında nasıl tepki verdiğinizi gözlemlemeye çalışıyor olabilirler. Eğer sorulara cevap veremiyorsanız bu yüzden olabilir. Panik yapmayın.

14.Görüşmeciniz mücadeleci bir tavır almışsa sesinizde sinirli bir ton yansıtmayın. Stres soruları da baskı altında soğukkanlılığınızı nasıl muhafaza ettiğinizi görmek için bir test olabilir. Her zaman normal sesinizi koruyun.

15.Grup mülakatlarında istenenden çok oynamayın. Bazı insanlar doğası gereği görüşmeci ile diğer insanlardan daha farklı bir kimya yakalayabilir. Böyle olduğunda görüşmecinin dikkati ona kayar . Sorular ona daha fazla yönlendirilir. Soruların size kayması sizi daha fazla strese sokabilir. Karar verme sürecinde görüşmeci her bir adaya eşit yaklaşabilmek için bilinçli bir çaba harcamak zorunda kalabilir.

Derleyen : Manolya Özkan (İnsan Kaynakları Stajyeri)