Yeteneğinizin farkında mısınız?

Herkesin bir yeteneği olduğunu ve bu yeteneğini kullanabildiği sürece iş hayatında mutlu olacağını ve bunun sonucunda da mutlu bir yaşam geçireceğini düşünürüm. Kariyer nedir? sorusuna vereceğim cevap, kariyer = mutluluk olacaktır. Mutlu bir kariyer için, yeteneğin keşfedilmesi gerekiyor. Yıllarca, yeteneğini kullanmak yerine, herkes gibi, herkesin yaptığı mesleklerde, yeteneğini hiç kullanmadan çalışan milyonlarca mutsuz insan var etrafımızda. Çoğunun mutsuzlukları yüzlerine yansıyor. Çoğu üzgün, çoğu boşuna yaşıyor. İnsan yeteneğiyle doğmuştur ve her insanın mutlaka bir yeteneği vardır.

Ama kullandırmıyorlar ki! O zaman biraz cesur olmalı ve yeteneğin kullanacağı bir iş yeri aranmalı . Yok burası iyi, rahatım iyi yeteneğe gerek yok diyorsanız o zaman suratınızı asmaktan ve şikayet etmekten vaz geçmelisiniz. Peki yeteneğinizin farkında mısınız? Yeteneğinizi nasıl bulacaksınız?

Yetenek: Bir duruma uyma konusunda, organizmada bulunan, doğuştan gelen güç ve kapasitenin en üst düzeyde kullanılmasıdır.

yeteneğinizin-farkıdamısınız

Hangi işi yaparken bu gücü en üst düzeyde kullanıyorsunuz? Bir müzik aletini çalarken mi? Resim yaparken mi? İnsanlarla iletişim kurarken mi? Bilgisayarda kod yazarken mi? En çok hangisini yaparken heyecan duyuyorsunuz? İşte yeteneğiniz budur. İnsanda çok sayıda yetenek de olabilir. Bazıları güçlü bazıları zayıftır ama öncelikle güçlü yeteneğe odaklanmalısınız. Yeteneğinizi bulduğunuz anda onu geliştirmelisiniz. Onu geliştirdikçe daha çok başarı elde eder ve bu yeteneğinizi daha da geliştirmek için size motivasyon sağlar.

Unutulmamalıdır ki insan yeteneği ile doğmuştur ve her insanın en az bir yeteneği vardır.  Yeteneğini bulup geliştirenlerin yüzleri daha çok gülecek ve yaşam onlar için çok daha güzel olacaktır. Bu yüzden bir an önce yeteneğinizi keşfe çıkın ve yeteneğinizi kullanabileceğiniz bir işte çalışın. Yüzünüze yansıyan şey, mutluluk olacaktır.

Cengiz Çatalkaya

Bir Cevap Yazın