IT Çalışanlarınızı Kaybetmemenin Püf Noktaları

2014 sonu yayınlanan işsizlik rakamlarına bakacak olursak ülkemizde işsizlik giderek yükselmekte. İş arayanlar tarafında durum böyle iken işverenler de vasıflı eleman bulamamaktan şikayetçi. Durum böyle iken IT depertmanı gibi yüksek teknik bilgi ve çeşitli eğitimler gerektiren bir depertmanda çalışanları kaybetmenizi önleyecek, onları mutlu kılacak,  iş tatminlerini ve verimliliğini sağlayacak püf noktaları bakın nelermiş:

  • Kararlara onları da dahil edin. İyi mühendisler hemen hemen her zaman inatçıdır. Onlar dinlenilmek ve bazı aramaları yapabilmek için izinli olmak ister.
  • Micromanagment yani her şeyi denetleyen ve yöneten bir yönetici olmayın. Mükemmel geliştiriciler bir problemin en iyi nasıl çözüleceğini bilir. Ekibinize istenilen sonucu ya da çözülmesi gereken sorunu söyleyin ve problemin nasıl çözülmesi gerektiğini anlatmak yerine çözümü onlara bırakın. Çözüm yolu oluşturduklarında kendi yollarını çizdiklerini hissederler ve buna teşvik edildiklerinde memnuniyetlerinin arttığını gözlemlersiniz.
  • Esnek çalışma saatleri teklif edin. Bunun önemli olmasının nedeni giderek daha rekabetçi hale gelen emek arzı piyasasında bir çok firmanın en iyi ITcileri bu şekilde ellerinde tutabilmeleri.
  • Yeni teknolojilere erişim sağlayın/Eğitime yatırım yapın. Eğer onları mutlu ve ilgili kılmak istiyorsanız şirket güvenlik ya da gizlilik politikalarını ihlal etmeden son teknoloji ve ekipmanlarına ulaşmasını sağlayın. IT yeteneklerinin ortak şikayeti ekipten ve disiplinden bağımsız olarak firmaların IT’ye yatırım yapmadaki değeri görmemesidir.
  • Katkılarını övün ve teşekkür edin. CEO’nun önemli IT personelini korumak için yapabileceği en önemli şey yapılan katkıları takdir etmesidir. Böylece ekip üyeleri katkılarının işe yaradığını, takdir edildiğini ve işletmenin misyonu ile eş zamanlı hareket ettiğini hisseder.
  • Ücretsiz şeyler sunun. Önemsiz görülebilir ancak cuma günleri pizza, ücretsiz masaj ya da 50 dolarlık yakıt katkısı gibi destekler çalışanlarda şirkete karşı değer ve takdir etme duygusunu uyandırır.
  • Rekabetçi bir ücret paketi sağlayın. Bütçenize proje bazlı ikramiyeleri ekleyin böylece yıl içinde başarılı işler için çalışanlarınızı ödüllendirebilirsiniz.

 

Derleyen : Manolya Özkan