Kartvizit Out, Network IN

Etkinliklere giderken bir deste kartvizit alır, kendime konuşmacıların tamamıyla tanışma hedefi koyardım. Kahve sırasında tanıştığım bir o kadar kişiye daha kartvizit dağıtırdım. Ta ki kartvizitlerim bitmeye başladığı ve bakiciburada.com için magnet bastırdığımız döneme kadar bu şekilde devam etti.

Üniversite okurken tanıştığım kişilerden aldığım kartvizitleri kartvizitliğimde saklardım. O dönemde daha akıllı telefonum bile olmadığından tüm networküm ya telefon rehberimde ya da kartvizitliğimde yer alırdı.

Unisbul.com ‘un ilk ofisini açtığımız zaman hediye olarak büyükçe kartvizitlik gelmişti. Müşterilerle yaptığımız her görüşmede ya da fuarda aldığımız kartvizitleri bu kartvizitlikte toplardık. Bir süre sonra o kartvizitlik de ağzına kadar doldu, iyice kabardı. Müşteri takibi için CRM’i yayına alınca bu kartvizitleri CRM’e aktardık. Artık kartvizitliğe bir anı olarak bakıyoruz.

network-iletisim

Kartvizit şart mı?

Son birkaç yıla kadar kartvizit yoksa o kişiyle iletişime geçemeyeceğimi düşünürdüm. Etkinlik sonrası konuşmacılarla herkes konuşmak ister. Bu yüzden konuşmacıyla tanışmanız çok zordur. Konuşma şansı bulduysanız da, aklında kalmanız mümkün değildir. Sonra şöyle yapmaya başladım. Kısaca kendimi tanıtıp, bakiciburada.com magnetini uzatıyorum. Magnet uzattığım herkesde inanılmaz bir tanışma hevesi görüyorum. Kartvizit vermiyorum, sadece bakiciburada.com’a ait logo, telefon ve e-posta adresinin yer aldığı magneti veriyorum,  kartvizit verdiğim döneme göre 10 kat daha istekli insanlar görüyorum. Siz olsanız kartvizit döneminin bittiğine kendinizi inandırmaz mısınız? Magnet verdiklerimden 1-2 kişi haricinde de kimsenin benden kartvizit istediği olmadı. İsteyen olursa da onlara e-mail adresimi not almalarını iletiyorum.

Kartviziti aldım ne yapıyorum?

Konuşmacıların yarısında da ya unuttuğundan ya da etkinlik sırasında bittiğinden kartvizit olmaz. Bu durumda da hemen e-mail adresini alıyorum, telefona kaydediyorum. Bulduğum ilk fırsatta telefonumdan yaptığım işi anlatan ve hangi etkinlikte tanıştığımızı yazan kısa bir e-mail gönderiyorum. E-maili mümkün olan en hızlı zamanda göndermeniz çok önemli. Çünkü artık mobil devirdeyiz. Konuşmacılar da birer insan ve onlar da herkesin yaptığı gibi günde en az 150 kez telefona bakıyorlar, e-postalarını kontrol ediyorlar. Artık bende şöyle bir durum oluştu. Etkinlik sırasında ya da molasında hemen e-mailimi gönderiyorum, etkinlik başladığında gönderdiğim e-mailime kimler cevap vermiş takip ediyorum. Twitter ya da facebookta yayınladığınız bir paylaşımın ne kadar beğeni ya da yorum aldığını takip ettiğiniz duygunun bir tık ötesinde bir şey bu.

Kimlerle Tanışmadım ki…

Bazı konuşmacılar sunum sonunda sosyal medya hesaplarını paylaşıyorlar. Bunları da not alıp, takip etmekte fayda var.  Magnet sayesinde kimlerle tanışmadım ki? 15 saniye süren konuşmanın sonunda perakende sektöründen bir pazarlama müdüründen öğle yemeği daveti aldım. Aslında konuşma bir asansör konuşmasından farksızdı. Konuşmayı bir yemekte devam ettirmek istediğini iletti.

Bu arada üniversitelerde gerçekleşen etkinlikleri de takip ediyor, konuşmacılarla tanışma fırsatı buluyorum. Üniversitede iş dünyasından bir dinleyicisini gören konuşmacı, sizin ona verdiğiniz ilgiyi anlıyor ve konuşma isteği daha çok artıyor. Yine böyle bir etkinlik çıkışında sosyal medya alanında yazıları ve önemli sayıda takipçisi olan bir konuşmacıyla tanıştım. Bakiciburada.com magnetini verdim. Aramızda geçen konuşma şöyleydi. “Keşke 1 ay önce tanışmış olsaydık. Bakıcı arayışımı yeni sonlandırdım.”  Ben de önemli olan tanışmak olduğunu, ihtiyaç olduğu her zaman destek olabileceğimizi ilettim. Aradan daha 1 ay geçmemişti ki, bakiciburada.com’un sosyal medya hesabından iletişime geçtiğini gördüm. Bakıcısı ayrılmıştı ve yeni bir bakıcı arayışına girdik. Ayrıca üniversitede geçen 3-5 dakikalık tanışıklığımızı geliştirmek istediğini iletti. Üniversitede bir etkinlikte tanıştığımız bir kişiyle hem iş yapmış oldum, hem de tanışıklığımızı ilerletme fırsatı.

Magnet verdiğim daha nice kişilerle tanışma fırsatı buldum. Yönetim Kurulu Başkanları, Belediye başkanı, milletvekili ve dahası…

Eğer elinizde bir projeniz, fikriniz varsa hemen onu görsele çevirin. İlginizi çeken etkinlikleri internetten takip edin. Ücretsiz ya da makul ücretlerde hergün onlarca etkinlik düzenleniyor. Etkinliğe giderken 2 amacınız olsun. Birincisi yeni şeyler öğrenmek ya da bilgilerinizi tazelemek, ikincisi konuşmacılar ya da katılımcılarla tanışmak. Bir süre sonra etkinliklerde inanılmaz derecede tanıdığınız olduğunu göreceksiniz.

Cemil EROL
Unisbul.com & Bakiciburada.com Kurucu Ortağı