Şirketler neden üniversite öğrencileriyle çalışmak ister?

şirketler-neden-üniversite-öğrencileriyle-çalışmak-isterÜniversitelerle işbirliği yapan şirket sayısı oldukça fazla.  Bir çok şirketin gelecek yıl planlarında da üniversitelere girme, öğrencilere ulaşma isteği var.  O kadar çok işsiz varken,  neden üniversitelere girme telaşında bu şirketler?

Bazı şirketler odaklarını belirlemiş durumda. Her üniversiteye dalmak da istemiyorlar.  İTÜ, ODTÜ mühendislik,  YTÜ Mimarlık,  İstanbul, Marmara İşletme gibi bölümler şirketler tarafından gözetim altında. Üniversitelere gidip, stand açıyorlar, CEO’larını gönderip, öğrencilerle buluşturuyorlar…Cv alıyorlar, iş, staj fırsatı sağlıyorlar…

Unisbul‘da öğrencilere part-time iş fırsatları ve öğrencilere ulaşmak isteyen firmalar her geçen gün artıyor. Öğrenciye talep oldukça fazla.  Peki şirketler neden bu kadar çok öğrencilere ulaşmak istiyor?

1. si şirketler süper beyinleri, yetenekli ve başarılı öğrencileri rakibine kaptırmamak telaşında. Şirketler genellikle yaz stajı ve projelerle en iyi öğrenciyi bünyesine katmak için çalışıyor. Sonrasında da kariyer imkanı. Daha üniversitedeyken bünyesine kattığı öğrenciye şirket kültürünü aşılıyor. Mezun olduktan sonra şirket kültürünü aşılamak çok zor çünkü.

2. şirketlerin veri girişi, hosteslik, tercüman, editörlük, müşteri araması, sertifika vb. yazimi, broşür dağıtımı, web sayfası yapımı gibi part-time, günlük eleman ihtiyaçlarında çalıştırabilecekleri en iyi elemanlar üniversite öğrencileri. Şirket çalışanları pozisyonları dışında bir iş geldiğinde bunu iş yükü olarak görmekte. Bir kaç günlük işte üniversite öğrencileri çalıştırılarak hem o iş yapılmakta, hem de diğer şirket çalışanı görevini rahatça yapabilmektedir.

3. Kariyer imkanı olmayan işlerde part-time olarak öğrenciler çalıştırılır. Çünkü üniversiteden mezun olan birisi alacağı cep harçlığından öte, kariyerini düşünür ve bu tarz işlere fazlaca vakit ayırmak istemez.

4. Öğrenciler daha makul ücretlerle çalıştırılır.

5. Bazı şirket sahipleri de burs niyetine öğrencilere iş fırsatı sağlamak istemektedirler.  Hem öğrencilerin kariyerlerine katkı sağlamak, hem de okumalarını desteklemektedirler.

6. Bir çok şirket de sosyal sorumluluk olarak, öğrencilerin zorunlu stajlarını kendi bünyelerinde yapmalarına olanak sağlar. Öğrenciden bir fayda görmeyebilir ama üniversite öğrencisine katacağı çok şey vardır.

Cemil EROL (Unisbul.com Kurucu Ortağı)

Bir Cevap Yazın